W Przemyślu pobiegli na rzecz powstającego hospicjum

Blisko 200 osób wzięło udział w biegu „Przemyska Piątka dla Hospicjum”. Imprezę prowadził redaktor sportowy TVP Przemysław Babiarz.

Celem wydarzenia było wsparcie powstającego Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego „Betania” im. Św. Łazarza.

Wśród pań 5-kilometrową trasę głównymi ulicami Przemyśla najszybciej przebiegła Anna Wójcik ze Stalowej Woli (czas: 17:56,76). W kategorii mężczyzn najlepszy był Volodymyr Kyts z Ukrainy (16:23,34).

Wydarzenie miało na celu promocję idei, jaką jest utworzenie w Przemyślu hospicjum oraz wsparcie finansowe tego dzieła. – To się udało. Dzięki imprezie o hospicjum zrobiło się głośno. Poza tym dzięki opłatom wpisowym i sponsorom pozyskaliśmy na czysto około 5 tysięcy złotych – powiedział KAI Wiesław Morawski, wiceprezes stowarzyszenia Rycerskie i Szpitalne Bractwo Św. Łazarza z Jerozolimy, które było organizatorem biegu.

Organizacja wiosną organizuje akcję Pola Nadziei, z której dochód również wspiera powstające hospicjum. – Chcemy, żeby jesienny bieg stał się wydarzeniem cyklicznym, tak jak Pola Nadziei wiosną – dodał Morawski.

Patronat honorowy nad biegiem objęli: metropolita przemyski abp Adam Szal i prezydent Przemyśla Robert Choma.

Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego „Betania” im. św. Łazarza będzie się mieścić w jednym z pustych budynków po szpitalu wojskowym. Obiekt wymaga jednak dużych nakładów finansowych. Będzie je prowadzić stowarzyszenie katolickie Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy. Otrzymało ono nieruchomość w użytkowanie na 30 lat. Lada dzień ma zostać rozpisany przetarg na prace remontowe obiektu.

Stowarzyszenie katolickie Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy zostało powołane na terenie archidiecezji przemyskiej dekretem abp. Józefa Michalika w 2014 r. nawiązuje ono do tradycji Zakonu Rycerzy i Szpitalników Świętego Łazarza z Jerozolimy (Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani), należącego do najstarszych chrześcijańskich instytucji szpitalnych.

Celem stowarzyszenia jest uczestnictwo w misji Kościoła i promocja wiary chrześcijańskiej we wszystkich jej aspektach: duchowym, kulturalnym, społecznym i charytatywnym.

pab / Przemyśl

« 1 »

reklama

reklama

reklama