W środę 20 września w krakowskim kościele św. Józefa odprawiona została Msza św. w intencji prześladowanych chrześcijan, której przewodniczył o. Wenancjusz Stasiuk OFM. Homilię wygłosił ks. Rafał Cyfka.
„Co pięć minut zabijany jest chrześcijanin. Jedynym motywem odebrania mu życia jest to, że nie chce się wyprzeć swojej wiary” - mówił w homilii ks. Rafał Cyfka, dyrektor regionalny Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
– Te nasze modlitewne spotkania są po to, aby przypatrzeć się tym miejscom, w których dziś Chrystus jest krzyżowany powtórnie, w cierpiących prześladowania braciach - powiedział.
Ks. Cyfka przypomniał, że dziś w 116 krajach świata chrześcijanie są prześladowani bądź dyskryminowani ze względu na wyznawaną wiarę. Łączna liczba cierpiących z powodu wiary w Chrystusa sięga 500 milionów. – To sprawia, że co czwarty chrześcijanin na świecie żyje w lęku i obawie o to, że może stracić pracę, dorobek swojego życia, czy być wygnanym ze swojej ojczyzny - mówił do zebranych. – Chrześcijanie mogą być poddawani wyrafinowanym torturom czy zamordowani, jeśli nie będą chcieli wyprzeć się swojej wiary w Pana Jezusa - dodał.
Kapłan przypomniał, że każdego roku za wiarę ginie około 100 tysięcy ludzi. – Statystycznie moglibyśmy powiedzieć, że co pięć minut zabijany jest chrześcijanin. Jedynym motywem odebrania mu życia jest to, że nie chce się wyprzeć swojej wiary - podkreślił.
– Możemy powiedzieć, że w nich, właśnie dziś, Chrystus jest krzyżowany powtórnie. W ich świadomych wyborach – mówił kapłan podkreślając, że choć prześladowani bardzo często mają możliwość wyparcia się wiary w Jezusa, nie robią tego. Ks. Cyfka zaznaczył także, że wspólna modlitwa i obecność „jest wołaniem do Pana o męstwo dla nich” i o to, aby nie poddali się w godzinie próby.
Kapłan zaapelował także o to, aby nie zapominać o tych, którzy są sprawcami tych cierpień. – Módlmy się także za ich prześladowców, którzy podnoszą rękę na naszych braci i siostry - prosił zebranych. Jak zauważył, w czasie licznych rozmów z chrześcijanami, którzy cierpią prześladowania, nigdy nie zauważył w nich nawet cienia nienawiści w stosunku do oprawców. – W nich jest głębokie przebaczenie. I choć oni stracili wszystko, to bardzo często podkreślali, że najważniejsze dla nich jest to, że ocalili wiarę w swoim sercu. W różnych zakątkach świata ci ludzie modlą się słowami Jezusa z krzyża: 'Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią' - podkreślił.
Kolejna Msza Święta w intencji prześladowanych chrześcijan odbędzie się 18 października, w III środę miesiąca, o godzinie 18:30 w kościele ss. Bernardynek przy ul. Poselskiej.
kana / Kraków