Na Śląsku dziś górnicze święto - Barbórka, z tej okazji w wielu parafiach odprawiane są Msze święte w intencji górników. W Bytomiu Karbiu uroczystą Eucharystię sprawuje ordynariusz gliwicki Jan Kopiec.
Ksiądz biskup poświęcił dziś dwie tablice pamiątkowe poświęcone górnikom, pierwszą w hołdzie wszystkim pracownikom w rocznicę 110-lecia istnienia KWK Bobrek z podziękowaniem za trud pracy i zaangażowanie i drugą, poświęconą tym, którzy zginęli w dniu 25 czerwca 1986r. Tąpnięcie pochłonęło wtedy życie 9 górników.
W bardzo osobistych słowach, zwracając się do górników biskup Kopiec powiedział m.in.:
"Ja sam dawałem już niejeden raz wyraz mojej satysfakcji i wdzięczności, że także wywodzę się z rodziny górniczej i wiem co to znaczy dorastać w atmosferze ogromnego prestiżu tego zawodu ale także ciągłego ocierania się o własną słabość. Praca górnika jest zawsze związana z ogromną rzeszą innych osób. Człowiek ciężkiej pracy, jakim jest górnik musi zawsze wiedzieć, że nie jest sam, że z siłami natury nie walczy w pojedynkę.
Etos górnika opiera się na solidarności, na systemie wzajemnego wspierania się. I to jest jednym z najcenniejszych skarbów naszego dziedzictwa."
Podsumowując, ordynariusz gliwicki dodał:
"Jestem przekonany, że każdy uczestnik tych barbórkowych uroczystości ma świadomość historii tego zawodu i powodów dla których to właśnie solidarność między współpracownikami buduje ten etos. To bardzo ważne, żeby wiedzieć, że nie przychodzimy znikąd, że jesteśmy na tej ziemi nie tylko obywatelami, ale również uczestnikami budowania tego bardzo głęboko osadzonego modelu przywiązania i do ziemi, ale także do pracy i za to każdego roku składamy Wam niezwykle serdeczne podziękowania i wyrażamy nasze uznanie dla tego niezmordowanego trwania w tym zawodzie bardzo szlachetnym i bardzo wymagającym.
Wiele zawdzięczacie duchowemu klimatowi, który towarzyszy waszemu zawodowi. Nie przypadkiem pozdrawiacie się pięknym pozdrowieniem "Szczęść Boże", nie przypadkiem stawiacie na swoich kopalniach, cechowniach figury świętej Barbary, bo wiecie doskonale, że nie wszystko od was zależy, że jesteście cząstką tego pięknego świata, który dał nam Stwórca.
Świętą Barbarę miejcie jako swój znak rozpoznawczy, jak latarnię morską i znak nadziei, mimo kłopotów które was dotykają.
Stajemy tutaj i apelujemy do rządzących - niech zwycięży myślenie o wspólnym dobru, którego wy górnicy jesteście ważnymi uczestnikami. "
We Mszy w intencji górników oraz ich rodzin, rencistów i emerytów górniczych, bezrobotnych, a także za poległych górników biorą udział przedstawiciele Węglokoksu. Przedsiębiorstwo powstało w 1951 roku jako Centrala Handlu Zagranicznego, zajmująca się głównie eksportem węgla kamiennego, obecnie zrzesza przedsiębiorstwa z sektora górniczego, hutniczego, energetycznego i logistycznego.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili członkowie miechowickiej orkiestry dętej, której korzenie sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia.
Mszę świętą koncelebrowali także ks. proboszcz Konrad Krzyż i ks. dziekan Dariusz Pietraś (Parafia pw. Świętej Rodziny, Bytom Bobrek). Biskup Kopiec otrzymał od górników rzeźbę z węgla przedstawiającą św. Barbarę.
Po Mszy, tradycyjnie odbędzie się procesja na cmentarz z modlitwą za zmarłych i poległych górników.