Nowoczesny system w konfesjonałach zaprasza do spowiedzi

Dzięki systemowi komputerowemu na ekranie lub ścianie obok prezbiterium wyświetlana jest informacja, w którym konfesjonale trwa aktualnie spowiedź.

W jednym z największych kościołów diecezji bielsko-żywieckiej – świątyni Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze – wierni nie muszą sprawdzać, zerkając bez przerwy na znajdujące się w tyle konfesjonały, czy jest już spowiednik. Dzięki specjalnemu systemowi na ścianie obok prezbiterium wyświetlana jest informacja, w którym konfesjonale trwa aktualnie spowiedź. Zamontowany w konfesjonałach system skutecznie zachęca do skorzystania z sakramentu pojednania. 

Jak wyjaśnia proboszcz parafii na granicy Jawiszowic i Brzeszcz, ks. Eugeniusz Burzyk, po wejściu do konfesjonału kapłan jednym klawiszem uruchamia cały system. „Najpierw zapala się krzyż na jego konfesjonałem, bezprzewodowy czujnik kontaktuje się z komputerem sterującym nowoczesnym rzutnikiem-projektorem, a na ścianie kościoła lub na ekranie pojawia się informacja: «Zapraszamy do spowiedzi! Konfesjonał numer …». Cały proces trwa ok. 5 sekund” – zapewnia duchowny.

Tłumaczy, że każdy z sześciu pracujących w parafii kapłanów spowiada w innym konfesjonale, a z powodu tego, że kościół jest bardzo duży, dotychczas wierni musieli się rozglądać, szukając spowiednika. „Teraz mają dokładną informację, który kapłan zaczął spowiadać” – podkreśla proboszcz.

Jeżeli na ekranie wyświetlana jest pieśń, obraz lub multimedialna prezentacja, pasek z informacją o trwającej spowiedzi automatycznie pojawia się na dole ekranu.

„W ciągu kilku dni działania tego systemu zauważyłem, że znacznie wzrosła ilość spowiedzi. Informacja «Zapraszamy do spowiedzi!» jest nie tylko zaproszeniem, ale także inspiracją do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Być może dla niektórych osób to także wyrzut sumienia, okazja do przełamania się, zrobienia kilku kroków, które dzielą ich od nawrócenia i pojednania z Bogiem” – dodaje kapłan.

Sposób wyświetlania informacji został zaprojektowany przez proboszcza parafii wspólnie z firmą „Hornet” z Dankowic, na podstawie instalowanego przez nią w kościołach w całej Polsce Systemu Multimedialnego „Slajd”.

Niedawno w kościele została podświetlona, od lat całkowicie niewidoczna, podstawa ołtarza, na której jest wykonana z brązu «Ostatnia Wieczerza». „Droga do ołtarza prowadzi przez konfesjonał” – zauważa ks. Burzyk i zapowiada, że niebawem powstanie przy świątyni kawiarnia, miejsce spotkań wiernych po niedzielnych Mszach. „Spotkanie przy stole – przy kawie czy herbacie – jest konsekwencją i wprowadzaniem w nasze kontakty oraz codzienne życie skutków i bogactwa Eucharystii” – przekonuje proboszcz.

W środę – 25 października w wyremontowanym i odpowiednio wyposażonym pomieszczeniu rozpoczęła działalność Poradnia Rodzinna, w której na razie raz w tygodniu dyżuruje doradca rodzinny, pomagając w rozwiązywaniu problemów małżeńskich i rodzinnych. „Jeżeli będzie taka potrzeba, to nasza poradnia czynna będzie codziennie, bo droga do ołtarza prowadzi nie tylko przez konfesjonał, ale także przez uregulowanie życia osobistego, małżeńskiego i rodzinnego” – dodaje proboszcz.

Tekst: Robert Karp 

Zdjęcia: Jerzy Zajda

« 1 »

reklama

reklama

reklama