Tytka charytatywna trwa. Jak można włączyć się w akcję?

Akcja wpisuje się w obchody Światowego Dnia Ubogich, który będziemy obchodzić już w najbliższą niedzielę 19 listopada.

W czwartek, 16 listopada, o godz. 12:00 w jadłodajni Caritas przy ul. Żytniej 1A w Warszawie odbyło się wyjątkowe wydarzenie, podczas którego została zainaugurowana ogólnopolska akcja „Tytka charytatywna”. Wpisuje się ona w obchody Światowego Dnia Ubogich, który będziemy obchodzić już w najbliższą niedzielę 19 listopada. W poświęconym tej tematyce wydarzeniu udział wzięli m.in. abp Henryk Hoser – Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, bp Rafał Markowski – Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, bp Carlos Alfredo Mendoza – biskup diecezji Punto Fijo z Wenezueli, ks. Marcin Iżycki – Dyrektor Caritas Polska oraz Grzegorz Sadurski – reżyser koncertu „Tytka Wigilijna”, który odbędzie się na zakończenie akcji.

Podczas spotkania pracownicy jadłodajni Caritas wraz z zaproszonymi gośćmi przygotowali pierogi, które trafiły do podopiecznych jadłodajni. Spotkanie było okazją do dyskusji o działaniach Kościoła i Caritas na rzecz ubogich oraz potrzebie dzielenia się z innymi.

- Każdy z nas może na co dzień podzielić się z innymi dobrym słowem, uśmiechem, życzliwością. Dzięki takim akcjom jak Tytka charytatywna można w praktyczny sposób zaangażować się w pomoc naszym Braciom i Siostrom, którzy potrzebują posilić się ciepłym posiłkiem w placówkach Caritas – podkreślił ks. Marcin Iżycki – Dyrektor Caritas Polska.

Celem spotkania było również pokazanie innym jak na co dzień funkcjonują jadłodajnie Caritas, a także zachęcenie do podążenia za słowami Ojca Świętego: (…) - Chciałbym również poprosić wszystkich, niezależnie od przynależności religijnej, o otwarcie się na wspólnotę z biednymi i na każdą formę solidarności z nimi jako konkretny znak braterstwa. Bóg stworzył niebo i ziemię dla wszystkich, niestety ludzie wznieśli granice, mury i ogrodzenia, zdradzając pierwotny zamysł i dar przeznaczony dla ludzkości, z której nikt nie miał być wykluczony (Orędzie Ojca Świętego na Światowy Dzień Ubogich).

Nawiązując do przywołanych w Orędziu Papieża słów Apostoła Jana Nie miłujmy słowem, ale czynem zapraszamy do włączenia się w akcję „Tytka charytatywna”.

Idea akcji opiera się na wypełnieniu papierowej torby (zwanej w różnych regionach „tytką”, „tutką” czy „siatką”) artykułami pierwszej potrzeby – spożywczymi i chemii gospodarczej,– które zostaną następnie rozprowadzone wśród ubogich. Tytki charytatywne trafiają również do placówek Caritas, w których przygotowywane są na co dzień posiłki dla ubogich. Puste papierowe torby będzie można pobrać w wybranych Caritas diecezjalnych, parafiach. W akcję chętnie angażują się również instytucje i firmy, które wypełniają je zakupionymi przez siebie produktami a następnie dostarczają do parafialnych Caritas.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej, pomysłodawca akcji, rozprowadziła wśród diecezji 120 tys. toreb. W zeszłym roku zebrano w ten sposób ponad 1600 ton żywności. Więcej informacji na ten temat na portalu tytkacharytatywna.pl.

Finałem akcji stanie się koncert kolędowy „Wigilijna Tytka”, który odbędzie się 19 grudnia br. o 19.00 w sanktuarium św. Józefa na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Wydarzenie nagrywane będzie przez Telewizję Polską i emitowane w Święta na antenie TVP2 25 grudnia (I część) oraz 26 grudnia (II część) o godz. 19.00. Podczas koncertu wystąpią polscy i zagraniczni artyści, którzy zaśpiewają kolędy z udziałem chóru i orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu. Bilety są dostępne w sprzedaży na stronie teatr-muzyczny.poznan.pl oraz w serwisie Bilety24.

Jak możesz włączyć się w akcję:
- Pobierz z parafii lub diecezjalnej Caritas pustą tytkę, wypełnij ją produktami,
- Zapakowaną tytkę przekaż do parafii, Caritas diecezjalnej lub bezpośrednio do osoby potrzebującej,
- Wyślij SMS o treści „Tytka” pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT),
- Wpłać darowiznę (z tytułem „Tytka”) na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384,
- Zapakuj wirtualną tytkę na tytkacharytatywna.pl.

Jakie produkty zbieramy:
- produkty o długim terminie ważności (cukier, kawa, herbata, ryż, kasza, olej, słodycze, bakalie, konserwy),
- produkty chemiczne (środki piorące i środki czystości)

źródło: Marta Walasik-Sałek p.o. Rzecznika prasowego Caritas Polska

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama