26 sierpnia: Maryja Częstochowska, Opiekunka Narodu Polskiego

Jasna Góra to – jak powiedział papież Franciszek – duchowa stolica Polski. Maryja jest dla narodu polskiego Matką, Królową i Opiekunką.

W najtrudniejszych momentach dziejowych, Polacy udają się do Tej, którą obrali za Opiekunkę Narodu. „Pielgrzymowanie pątników na Jasną Górę nie ustało nawet w czasie zaborów, okupacji i reżimu komunistycznego. W wolnej Polsce pielgrzymi udają się do Jasnogórskiej Matki w licznych pielgrzymkach pieszych, rowerowych, konnych, motocyklowych a nawet na rolkach, by powierzyć Maryi swoje osobiste i narodowe intencje. Głównymi intencjami tegorocznych pielgrzymek jest dziękczynienie za 100-lecie odzyskania niepodległości oraz 40-lecie wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu.

Pielgrzymki przybywają na Jasną Górę przez cały rok. Grupowo i indywidualnie nawiedza rokrocznie jasnogórskie sanktuarium ok. 4 milionów pielgrzymów. Szczyt pielgrzymkowy przypada na lipiec i sierpień, kiedy to na Jasną Górę zdążają pątnicy w ponad 40 diecezjalnych i kilkudziesięciu regionalnych pielgrzymkach. Najdłuższą drogę – 617 km – mają do pokonania pielgrzymi z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Na Jasną Górę przybyło też w tym roku 113 pielgrzymek rowerowych.

W przededniu uroczystości spotka się na Jasnej Górze Rada Biskupów Diecezjalnych. Przedmiotem obrad będą ważne sprawy dotyczące Kościoła katolickiego w Polsce i na świecie. W Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej księża biskupi wezmą udział we Mszy św. na jasnogórskim szczycie z udziałem tysięcy pielgrzymów. Eucharystii przewodniczył będzie i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Święto Matki Bożej Częstochowskiej ustanowił dla jasnogórskiego sanktuarium papież Pius X w 1904 roku. Następnie papież Pius XI, w roku 1931, ustalił obchodzenie święta na 26 sierpnia. Cztery lata później zostały zatwierdzone teksty liturgiczne przeznaczone na uroczystość NMP Częstochowskiej, które mówią o opiece Maryi nad Polską. Od roku 1956 uroczystość obchodzona jest w całej Polsce.

BP KEP/episkopat.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama