700 tys. zł i tysiące sztuk materiałów pierwszej pomocy - to bilans pomocy, jaką Caritas Polska przekazała do Ekwadoru, gdzie od 2 lat trwa usuwanie skutków trzęsienia ziemi.
"Do dzisiaj widać skutki trzęsienia ziemi sprzed dwóch lat w Ekwadorze. Rodziny wciąż opłakują swoich bliskich, wiele budynków wciąż jest zniszczonych. Nasza namacalna pomoc jest dla nich źródłem nadziei na lepsze jutro. Bardzo za to dziękuję wszystkim darczyńcom" – relacjonuje dyrektor Caritas Polska, ks. Marcin Iżycki, który w styczniu br. odwiedził ekwadorskie diecezje, w których pracują polscy misjonarze.
Wielu z nich zaangażowanych jest w likwidowanie skutków trzęsienia ziemi i realizację projektów, finansowanych dzięki wsparciu Caritas Polska, które wyniosło ponad 700 tys. zł.
"W odpowiedzi na apel Caritas Internationalis i Caritas Ekwador bezpośrednio po trzęsieniu przekazaliśmy 50 tys. euro na wsparcie poszkodowanych w wyniku kataklizmu. Niedługo później ruszyły dodatkowe projekty realizowane samodzielnie przez nas. Do tej pory zrealizowaliśmy 10 projektów na łączną kwotę 708 tys. zł" - czytamy na stronie internetowej Caritas Polska.
Głównym punktem styczniowego wyjazdu ks. Iżyckiego do Ekwadoru była wizyta u polskich misjonarzy realizujących projekty opłacane z polskich środków oraz spotkania z misjonarzami pracującymi w ekwadorskiej Amazonii. W diecezji Portoviejo, która dotkliwie ucierpiała w trakcie kataklizmu, ks. Iżycki odwiedził trzy parafie, w których pracują misjonarze m. in. z Rzeszowa i Częstochowy.
Następnym etapem pobytu były odwiedziny kilku parafii wikariatu apostolskiego Zamora, m. in. w Guaisimi. Tu, w jednym z najbiedniejszych regionów Ekwadoru, polscy franciszkanie pracują z m.in. kilkoma indiańskimi plemionami. Dyrektor Caritas Polska spotkał się także z pracującymi w wikariacie księżmi diecezji przemyskiej.
Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Ekwador w kwietniu 2016 r., zostało uznane za największy kataklizm w Ameryce Południowej od czasu trzęsienia ziemi w Kolumbii w 1999 r. W Ekwadorze zginęło wówczas ponad 650 osób, obrażenia odniosło 16,6 tys. mieszkańców, a ponad 28 tys. zostało bez dachu nad głową. Szacuje się, że straty wyniosły 2 mld dolarów, a likwidacja szkód i pomoc poszkodowanym trwa nieprzerwanie aż do dziś. Od początku włącza się w nią m.in. Caritas Polska.
caritas.pl / abd (KAI) / Quito