reklama

Gdańsk: dziś kard. Marx z wykładem o etyce Solidarności

„Solidarność – pojęcie kluczowe dla przyszłości Europy i świata” – to tytuł wykładu, który w ramach cyklu "Etyka Solidarności. Refleksja w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych" wygłosi w Gdańsku kard. prof. Reinhard Marx.

Kard. Reinhard Marx,  arcybiskup Monachium i Fryzyngi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, to członek dziewięcioosobowej Rady Kardynałów służącej pomocą papieżowi Franciszkowi i jeden z jego najbliższych doradców. Kard. Marx jest zwolennikiem integracji europejskiej. Głośnym echem odbiła się jego książka „Kapitał. Mowa w obronie człowieka” (2009). Pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej COMECE (2012–2018). 

Celem jego wizyty jest pogłębienie stosunków między Kościołami obu krajów - poinformował 24 sierpnia sekretariat niemieckiego episkopatu katolickiego w Bonn. Poprzez tę wizytę Kościół katolicki Niemiec pragnie też dać „wyraz uznania dla centralnego znaczenia Polski dla historii wolności europejskiej”, co także ma ścisły związek z historią Kościoła katolickiego.

Początek wykładu kard. Marxa o godz. 17.00 w Europejskim Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1.

"Etyka Solidarności. Refleksja w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych" to cykl corocznych wykładów publicznych wygłaszanych przez wybitnych myślicieli 30 sierpnia, w przeddzień rocznicy podpisania w 1980 roku Porozumienia Gdańskiego i narodzin ruchu związkowego Solidarność.

Tytuł cyklu nawiązuje do słynnego eseju „Etyka solidarności” ks. Józefa Tischnera, najważniejszego filozoficznie dokumentu narodzin Solidarności. Motywem przewodnim wykładów jest refleksja nad przyszłością solidarności i wyzwaniami związanymi z solidarnościowym etosem. Zaproszeni goście stają przed zadaniem zdiagnozowania problemów, z którymi konfrontuje nas współczesność.

Przed wykładem kard. Marx w czwartek spotka się także z byłym prezydentem Lechem Wałęsą i złoży wieniec przed pomnikiem stoczniowców, którzy zginęli podczas strajku 1970 roku.

Z kolei 31 sierpnia i 1 września gościć będzie w Poznaniu, gdzie spotka się z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim. Tematem rozmów mają być „społeczna, polityczna sytuacja w Europie oraz życie Kościoła, a także dalszy rozwój stosunków między episkopatami Polski i Niemiec”.

Ponadto arcybiskup Monachium pragnie spotkać się z naukowcami katolickimi i dziennikarzami, aby wymienić poglądy na temat tendencji politycznych i kulturalnych w obu naszych krajach.

lk, ts / Gdańsk

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama