Konferencja „Młodzież – przez Synod do Panamy”

- W tym roku sytuacja jest bardzo specyficzna i piękna, bo po drodze do Panamy będziemy mieli Synod o młodzieży – powiedział ks. Emil Parafiniuk na konferencji prasowej, która odbyła się 15 lutego w Warszawie.

Bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski zapowiedział, że na Synodzie w październiku Polskę reprezentowało będzie 3 biskupów. – Po wyborze biskupów przez KEP ich nazwiska będą objęte ścisłą tajemnicą ze względu na to, że ostateczną decyzję, kto bierze udział w synodzie podejmuje papież. Zostaną one podane po zatwierdzeniu przez Ojca Świętego – zaznaczył.

Z kolei biskup Solarczyk podkreślił, że w ramach przygotowania do Synodu przeprowadzone zostały 2 ankiety. Ankieta internetowa przyniosła ok. 110 tys. odpowiedzi w skali Kościoła i 5800 w języku polskim. - Ankieta w języku polskim miała również ponad 9 tys. uczestników, którzy jej nie dokończyli m.in. dlatego, że była dość długa i trochę skomplikowana – powiedział bp Solarczyk.

W ankiecie znajdowały się m.in. nawiązania do tego, czego młodzi oczekują od wspólnoty Kościoła i czego w niej doświadczyli. - Wśród tych odpowiedzi pojawiają się refleksje, które można określić jako „duszpasterstwo towarzyszenia młodym” – powiedział. - Bardzo doceniali to, co dawało im okazje, aby mogli przeżyć swoje życie i swoją wiarę w różnych poprzez np. ŚDM czy Lednicę oraz rekolekcje, różne spotkania ewangelizacyjne czy regularną pracę we wspólnotach.

Jak podkreślił bp Solarczyk, bardzo mocno doceniali również możliwość przystępowania do spowiedzi i kierownictwa duchowego. - To są główne wątki, które uświadamiają wartość i odpowiedzialność za wszelkie dzieła, w których młodzi mogą doświadczyć bardzo ważnego dla siebie uczestnictwa w życiu Kościoła - powiedział.

Bp Solarczyk w ramach Synodu zapowiedział dwie inicjatywy ze strony polskiego Kościoła. - Pierwsza inicjatywa to dzieło modlitewne, które zasadniczo będzie koncentrowało się na Jasnej Górze w dniach trwania soboru – mówił. Każdego dnia od 3 października grupa młodych będzie uczestniczyła w apelu oraz nocnym czuwaniu modlitewnym w intencji Synodu, jego owoców i uczestników.

- Jest również propozycja, aby grupa młodzieży z Polski była obecna w Rzymie w dniach synodu i tam m.in. uczestniczyła w różnych działaniach ewangelizacyjnych, charytatywnych, ale też żeby była takim głosem refleksji i pewnej rady dla biskupów, którzy będą ojcami synodalnymi z Polski – zapowiedział bp Solarczyk.

Między 19 a 24 marca w Rzymie odbędzie się spotkanie przedsynodalne w Rzymie, w którym weźmie udział młodzież. Polskę będą reprezentowały Karolina Błażejczyk i Anna Kupiszewska. - Bardzo się cieszymy, że możemy wziąć udział w takim spotkaniu młodzieży z całego świata i przygotowywać coś tak pięknego i wielkiego. Jednocześnie czujemy ogromną odpowiedzialność, bo będziemy głosem młodego Kościoła z Polski. Chcemy go jak najlepiej pokazać – to, co jest w nim dobrego, ale również problemy, z którymi boryka się młody człowiek – mówiła Błażejczyk.

Błażejczyk poinformowała również o powstaniu portalu synod2018.pl. - Pierwszą myślą, kiedy chcieliśmy stworzyć ten portal było to, żeby był on amboną młodych. Zachęcamy młodych z różnych środowisk i ruchów, żeby mogli zabrać głos, powiedzieć nawet o tym, co ich boli – zaznaczyła Błażejczyk.

Portal jest również miejscem zbierającym inicjatywy młodych z całego Kościoła. - Podejmujemy współpracę cały czas z nowymi wspólnotami, które chcemy pokazywać jako motywację dla innych – dodała. Na portalu jest też możliwość zadawaniu księdzu pytania, na które odpowiedzi będą przygotowywane w formie wideo.

- W tym roku sytuacja jest bardzo specyficzna i piękna, bo po drodze do Panamy będziemy mieli Synod o młodzieży – powiedział z kolei ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. - W tej chwili w grupie tzw. narodowej mamy zarejestrowanych 1094 osoby. Mamy również sygnały z Krakowa, gdzie ok. 300 osób szykuje się na wyjazd. Zapowiadają się też grupy ok. 100-osobowe z Poznania, Katowic, Warszawy, Warszawy-Pragi oraz Tarnowa – dodał. Jak zaznaczył, do wyjazdu szykuje się również wiele mniejszych grup.

Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM zaznaczył, że liczba 1094 to zsumowanie miejsc w 4 samolotach linii lotniczych LOT, które zostaną wyczarterowane dla uczestników ŚDM w Panamie. - Bardzo szybko zgłosili się chętni z diecezji, w ciągu półtorej tygodnia wszystkie miejsca były zajęte – powiedział ks. Parafiniuk. Podkreślił również, że pozostałe osoby będą korzystały z połączeń rejsowych oraz powiedział, że kilka grup szykuje się, aby wypłynąć do Panamy. – Jest to na razie na etapie organizacji – dodał.

Uczestnicy będą mieli do wyboru 3 pakiety: A, B, C. Pakiet A zakłada tygodniowy pobyt od 21 stycznia do 27 stycznia. Kosz takiego pakietu, w zależności od wariantu waha się od 95 do 230 dolarów. Pakiet B to opcja weekendowa, czyli pobyt od 25 do 27 stycznia, a jego koszt waha się od 100 do 140 dolarów. Pakiet C z kolei zakłada wigilijne czuwanie oraz Mszę posłania czyli pobyt 27 – 26 stycznia i kosztuje 50 dolarów.

Każdy polski pielgrzym w pakiecie będzie miał tzw. plecak pielgrzyma: koszulkę, kapelusz i polską flagę. – Jest to również ważne w kontekście 100. rocznicy odzyskania niepodległości żeby Polskę, żeby Polaków było widać. Młodzi, którzy pojadą do Panamy będą ambasadorami Polski na świecie.

- Pakiety to nie jest opłata za Światowe Dni Młodzieży, ale składka partycypacyjna. Polega to na tym, że młodzi zrzucają się na organizację tego wydarzenia – powiedział ks. Parafiniuk. Jak dodał, wolontariusze również dorzucają się do wydarzenia, bo każdy, kto bierze udział, dorzuca się do niego. - Wolontariusze wkładają swoje pracę, a więc dokładają się mniej – zaznaczył. Powiedział również, że ok. 100 – 200 osób z Polski szykuje się na wolontariat krótkoterminowy.

Ks. Parafiniuk zapowiedział, że większość grup z Polski weźmie udział również w Dniach w Diecezjach poprzedzających centralne wydarzenia - Dla Polaków mamy przygotowanych 2,5 tys. miejsc, z możliwością ich zwiększenia – powiedział. - Spodziewamy się też, że udział w ŚDM w Panamie weźmie udział kilkunastu biskupów z Polski m.in. bp Marek Solarczyk oraz Prymas Polski – dodał.

-Jeśli chodzi o rejestrację to bardzo prosimy, żeby powstrzymać się do momentu uruchomienia polskiego systemu. Jest to bardzo istotne dlatego, że polski system będzie powiązany m.in. z kwestiami ubezpieczeniowymi – podkreślił ks. Parafiniuk.

15 marca do Panamy wyleci dwoje wolontariuszy długoterminowych z Polski, którzy zostali wybrani spośród ok. 100 zgłoszeń. - Będąc już wolontariuszem krótkoterminowym w Rio de Janeiro, Madrycie i Krakowie tym razem chce dać z siebie więcej, dlatego zgłosiłam się na wolontariat długoterminowy – mówiła Justyna Urbanowska, wolontariuszka.

– Podczas przygotowań do ŚDM w Krakowie odkryłem, że to nie tylko odbywa się na poziomie organizacyjnym, ale też pogłębiania więzi z ludźmi, a wreszcie zdałem sobie sprawę, że to jest spotkaniem z Bogiem i to mnie też pobudziło, żeby spróbować z Panamą – mówił Bartosz Placak wolontariusz.

Światowe Dni Młodzieży w Panamie odbędą się w dn. 22-27 stycznia 2019 r. pod hasłem "Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38). Poprzedzą je Dni w Diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui.

pgo / Warszawa

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao