Na Jasnej Górze drugi dzień trwa doroczna 27. już pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Spotkanie odbywa się pod hasłem: „Polska miłością wskrzeszona”.
Już uczestniczy w nim kilkadziesiąt tysięcy osób a wciąż przybywają kolejne. Główna Msza św. pielgrzymkowa rozpoczęła się o godz. 11.00.
Tymczasem środowiska lewicowe właśnie dziś zamierzają przeprowadzić po raz pierwszy tzw. "Marsz Równości" przez Częstochowę w kierunku Jasnej Góry. To z kolei mobilizuje również częstochowskie środowiska katolików, które zachęcają do udziału w tzw. „Reducie Niepokalanej”.
- W tym symbolicznym miejscu, u stóp Jasnej Góry, stańmy po raz kolejny do bitwy, która może odmienić losy cywilizacyjnej wojny, w jaką zostaliśmy wplątani. Inaczej niż w innych miastach, nasze zgromadzenie, które nazwaliśmy Redutą Niepokalanej, będzie wydarzeniem religijnym o charakterze maryjnym. Intencjami naszej blokady będzie przebłaganie za grzech sodomski na terytorium Polski, prośba o nawrócenie homoseksualistów i osób utwierdzających ich w grzechu oraz, jeśli do marszu równości nie dojdzie, dziękczynienie za tryumf Niepokalanego Serca Maryi - napisali w zaproszeniu do modlitwy jej organizatorzy.
Podkreślają, że „istnieją środowiska, które domagając się dla siebie nieograniczonej tolerancji, nie mają tej tolerancji dla nikogo innego, bez zahamowań depczą tradycyjne wartości i obrażają uczucia religijne, a reakcje na swoje prymitywne zachowania obrzucają hasłami w stylu totalitarnym”.
- Środowiska te sięgają coraz dalej, po coraz to więcej, z coraz większą bezczelnością i zuchwałością. Ubliżają nam, powołując się na demokrację, dążąc jednocześnie do narzucenia nam swojej dyktatury. Tym razem pokusili się o zadeptanie jednego z naszych najświętszych miejsc, dlatego odpowiedź musi być stanowcza - czytamy w zaproszeniu do modlitwy.
Reduta Niepokalanej rozpoczęła się w al. Henryka Sienkiewicza, między parkami jasnogórskimi, ok. godz. 12.00 i będzie trwała do późnych godzin popołudniowych. W planach m.in. odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia, całego Różańca, Litanii Loretańskiej, odśpiewanie kilku tradycyjnych pieśni maryjnych.
Organizatorem Reduty Niepokalanej jest Fundacja Pro - Prawo do życia, natomiast współorganizatorami: Obóz Narodowo-Radykalny, Częstochowa w obronie tradycyjnych wartości rodziny, Prawica Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej.
Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. sprawowanej w piątek, 6 lipca w archikatedrze Świętej Rodziny w z racji 55. rocznicy śmierci bp. Zdzisława Golińskiego, drugiego ordynariusza diecezji częstochowskiej. Odważnego obrońcy wiary, podkreślał, że „szanujemy prawo każdego do wyrażania swoich poglądów i postaw, ale też mamy prawo oczekiwać szacunku i zachowania pokoju dla naszej wiary i dla miejsc, dla nas najświętszych”. Bp Przybylski zauważył, że „jeśli uczestnikom marszu równości chodzi o prawa to nie ustala się je w Częstochowie i na Jasnej Górze i dlatego pewnie nie o prawa tu chodzi, ale o jakąś przedziwną prowokację uderzoną w nas ludzi wierzących i w nasze święte miejsca i święte symbole, zarówno dla nas wiernych archidiecezji częstochowskiej i wszystkich katolików w Polsce”.
Łącznie w Częstochowie odbędzie się dziś kilkanaście kontrmanifestacji - czytamy na stronie częstochowskiego urzędu miasta. Na 8 lipca zgłoszono w sumie ponad 30 zgromadzeń. Odbędzie się 19 z nich.
Wśród zgromadzeń są m.in.: „Śląsk przeciw dewiacji!”, „Obrona tradycyjnego wzorca rodziny”, „Disco-Polo w obronie tradycyjnego modelu rodziny” czy „Wyrażenia zdania na temat promocji homoseksualizmu i innych dewiacji seksualnych oraz sprzeciwu wobec epatowania obrazami i zachowaniami o charakterze erotycznym i/lub pornograficznym w przestrzeni publicznej”.
I Marsz Równości w Częstochowie ma przejść od placu Daszyńskiego w Częstochowie do końca III Alei Najświętszej Maryi Panny. Zaraz po marszu uczestnicy zapowiedzieli stacjonarną manifestację w Parku Staszica pod Jasną Górą.
it / Częstochowa