Nad stanem duszpasterstwa młodzieży w Polsce dyskutowali uczestnicy zjazdu Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów, który w dniach 23-24 kwietnia odbył się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.
„Przyjęliśmy w tym roku formułę spotkania teoretyków i praktyków. Teoretycy duszpasterstwa pokazują teologiczną wizję, uwarunkowania, młodzież w świetle badań naukowych. Praktycy z kolei dzielą się swoimi doświadczeniami. Na płaszczyźnie dialogu chcemy razem wypracowywać kierunki, gdyż dobra teoria potrzebuje sprawdzenia w praktyce, a praktyka potrzebuje uogólnienia w teorii” - wyjaśnił ks. Tomasz Wielebski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów, prodziekan Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie.
Pierwszego dnia zjazdu uczestnicy pochylili się nad podstawami teologicznymi duszpasterstwa młodzieży, dyskutowali o tożsamości duszpasterza młodzieży oraz nad formacją prezbitera jako duszpasterza młodzieży i animatora. Podczas wieczornej Eucharystii w bazylice z uczestnikami zjazdu wspólnie się modlił bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej.
Drugiego dnia, podczas sesji plenarnej, dyskutowano nad aktualnymi kontekstami życia młodzieży w dzisiejszym świecie, zastanawiano się także nad tym, w jaki sposób dzisiejsza młodzież różni się od tej sprzed lat.
Po zakończeniu serii wykładów teoretycznych nastąpiła praca w grupach. Uczestnicy zjazdu pochylali się m.in. nad kwestią indywidualnego towarzyszenia młodemu człowiekowi w dojrzewaniu wiary, zastanawiali się również nad rolą zrzeszeń religijnych we wspólnotowym towarzyszeniu młodzieży w rozwoju wiary czy preewangelizacyjnej roli Kościoła.
Licheński zjazd podsumował uczestniczący w nim bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy warszawski-praski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, który stwierdził: „Tutaj są ci, którzy produkują szpadle i ci, którzy z nich korzystają. Wymieniają się refleksjami, co się przydaje, a co przeszkadza i przynosi bąble na rękach”.
Na spotkaniu, które zostało zorganizowane przy współudziale Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, obecni byli zarówno księża diecezjalni, zakonnicy, jak i osoby świeckie zajmujące się tematyką pastoralną.
W roli prelegentów wystąpili wykładowcy akademiccy z: Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu Starym