Spotkania duszpasterzy z młodzieżą pijarską, ankiety i dyskusje, modlitwa i wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego złożą się na Pijarski Synod Młodych, którego owoce mają wesprzeć przygotowania do październikowego Synodu Biskupów.
„Jesteśmy przyzwyczajeni, żeby do młodzieży mówić, rzadziej, żeby młodzieży słuchać. Cudownie się stało, że papież Franciszek, prowadzony swoją intuicją, zaprasza młodych do podzielenia się swoim doświadczeniem wiary, szukania w życiu woli Bożej. Cudownie zwłaszcza dla nas pijarów, bo my od 400 lat młodzieżą się zajmujemy” - mówi o. Tomasz Abramowicz SP, odpowiedzialny za Pijarski Synod Młodych w polskiej prowincji zakonu.
Pijarski Synod Młodych będzie przebiegał w kilku etapach. Do końca kwietnia we wszystkich duszpasterstwach prowadzonych przez pijarów - szkołach, parafiach - odbędą się synody lokalne. W niektórych ośrodkach będzie to kilka spotkań (np. w liceum pijarskim w Krakowie będą to trzy spotkania synodalne), w innych - jedno. „Wszystko zależy od zaangażowania młodzieży czy duszpasterzy” - mówi o. Abramowicz .
Na tym etapie pijarzy stawiają na głęboką modlitwę z prośbą do Ducha Świętego, żeby przemówił przez młodych ludzi i uwrażliwił ich, że duszpasterstwo, przeżywanie codzienności z Panem Bogiem, rozeznawanie powołania, to ważne tematy. „W wyniku dyskusji i pracy w grupach będziemy próbowali usłyszeć to, co Duch Święty mówi do nas przez młodzież – co mówi nam pijarom, nam Kościołowi, nam dorosłym” - dodaje o. Abramowicz.
Przygotowaniem do synodów lokalnych jest także ankieta przeznaczona dla młodzieży pijarskiej w wieku 16-30 lat. Można ją wypełnić za pośrednictwem elektronicznego formularza dostępnego na stronie www.pijarskisynod.pl.
Przedstawiciele lokalnych synodów w dniach 1-3 maja spotkają w Warszawie na synodzie prowincjalnym, gdzie będą starali się odpowiedzieć na pytania: czego potrzebuje młodzież, co może dać Kościołowi i co Kościół może dać młodzieży.
Kolejny etap do synod okręgu (Polska należy do okręgu „Europa”), na którym spotkają się przedstawiciela kilku prowincji pijarskich. „Owocami z naszych synodów chcemy podzielić się z komisją przygotowującą synod Kościoła. Chcemy, żeby głos młodzieży pijarskiej wybrzmiał na Synodzie Biskupów” - zapowiada o. Abramowicz.
Synod Biskupów odbędzie się w Rzymie w październiku, ale pijarzy chcą nieco wydłużyć proces synodalny. Kiedy będzie już wydana adhortacja posynodalna pijarzy zaproszą młodzież ze swoich duszpasterstw do Rzymu, by rozważać Słowo Boże, spotkać się w międzynarodowym gronie i zastanowić się, jak dokonać recepcji wskazówek, które synod zostawi całemu Kościołowi.
„Pracując na co dzień z młodzieżą mamy dużo okazji, żeby do młodzieży mówić. Teraz, motywowani przez papieża Franciszka, chcemy młodych posłuchać – zwłaszcza w kwestii synodalnych zagadnień, czyli wiary, przeżywania codzienności, odkrywanie powołania” - mówi o. Abramowicz.
Pijarski Synod Młodych będzie przebiegał pod hasłem „Z Tobą +”. „Z Tobą” używa się w wielu wyrażeniach, w których młodzież zaprasza siebie nawzajem do zabawy, do przyjaźni, do wzięcia udziału w jakimś wydarzeniu, a przede wszystkim, żeby pójść drogą Chrystusa, żeby zrobić coś dla kogoś innego, żeby poświęcić się jakiejś sprawie, którą dostrzegamy w naszym otoczeniu” - wyjaśnia o. Francisco Anaya Walker SP, asystent generała zakonu na Amerykę.
Znak „+” to z kolei zaproszenie do radości i nadziei. „Mamy już dosyć pesymizmu. Używamy tego znaku, bo chcemy zaprosić młodych, spośród których, każdy jest inny. A ponadto znak ten przypomina coś, co nas łączy – krzyż Chrystusa” - dodaje o. Walker.
XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów zaplanowano od 3 do 28 października 2018 r. Temat synodu to „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.
pra / Warszawa