Ponad 85 000 pielgrzymów na XXII Spotkaniu Młodych Lednica 2000

Kochani – którzy powiedzieliście swoje „Jestem” na Lednicy! Dziękujemy i Ducha Świętego uwielbiamy w Waszej obecności. - napisali duszpasterze Wspólnoty Lednica 2000 do uczestników XXII Spotkania Młodych.

Kochani – którzy powiedzieliście swoje „Jestem” na Lednicy!

Dziękujemy i Ducha Świętego uwielbiamy w Waszej obecności.

Tak dobrze było Was widzieć pod Rybą i doświadczyć z Wami Bożego spojrzenia.

Jego wzrok, który mówi: Jesteś cenny w moich oczach, pobudza nas, żebyśmy w codzienności mogli być bezinteresownym darem dla innych.

Dziękujemy Ci Boże!

Dziękujemy uczestnikom, wolontariuszom, przyjaciołom, mediom, sponsorom, służbom państwowym, wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do pięknego przeżycia XXII Spotkania Młodych LEDNICA 2000.

Tymi słowami o. Mateusz Kosior OP i o. Wojciech Prus OP, duszpasterze Wspólnoty Lednica 2000, podziękowali uczestnikom XXII Spotkania Młodych, które odbyło się 2 czerwca na Polach Lednickich.

Relację z wydarzenia można oglądać na kanale YouTube: Lednica 2000 

W XXII Spotkaniu Młodych Lednica 2000 wzięło udział ponad 85 000 pielgrzymów.

Każdy z uczestników otrzymał symbole tegorocznego Spotkania:

- Zwierciadło Prawdziwego Spojrzenia, które ma być pomocą w odkryciu swojego prawdziwego oblicza poprzez spojrzenie Boga.

- Flaga Polski - prezent od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, symbol naszej tożsamości, który świadczy o naszym "Jestem".

- Świeca - Symbol światła i pokoju. Jest to znak płonącej wiary. Razem z tym światłem mamy iść i kochać!

W ciągu całego spotkania można było udać się do kaplicy adoracji na tyłach pola, by adorować Jezusa.

O godzinie 12.00 zaraz po powitaniu pielgrzymów przez o. Wojciecha i o. Mateusza, rozpoczął się Anioł Pański, prowadzony przez o. Łukasza Detmera OP. Chwilę później miała miejsce modlitwa "Młodzież za Synod" prowadzona przez Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży i bp Marka Solarczyka.

O godzinie 15.00 rozpoczęła się koronka do Miłosierdzia Bożego poprowadzona przez s. Elizę i Siewców Lednicy. Zaraz po koronce wysłuchaliśmy świadectwa Moniki Chudzyńskiej - misjonarki z Zambii, za którą modliliśmy się podczas koronki na zeszłorocznej Lednicy.

O 15.50 odbyła się "Konferencja na 3 głosy" - konferencja dotycząca hasła tegorocznej Lednicy "Jestem" wygłoszona przez o. Tomasza Nowaka OP, o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP i o. Tomasza Zamorskiego OP w duchu dewizy dominikańskiej - "głosić wszędzie, wszystkim i na wszystkie sposoby" - z beczki. Było to nawiązaniem do początków zakonu dominikańskiego.

Dokładnie o godzinie 17.00, przy dźwiękach Hymnu Trzeciego Tysiąclecia rozpoczęła się uroczysta i tradycyjna procesja otwierająca spotkanie lednickie, zakończona przemówieniami Duszpasterzy Lednickich, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Prowincjała Zakonu Polskich Dominikanów oraz Prymasa Polski. W procesji przez Drogę Trzeciego Tysiąclecia przeszedł krzyż lednicki od Jana Pawła II, Sztandar Szkoły Wiary na Polach Lednickich, relikwie św. Wojciecha z Gniezna, Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, Bamberki z Towarzystwa Bambrów Poznańskich, św. Pierwsi Męczennicy Polski (Benedykt, Jan, Mateusz,Izaak, Krystyn), delegacje, zaproszeni goście, biskupi, rektorzy, Prezydent Polski Andrzej Duda, Stypendyści Fundacji Dzieło III Tysiąclecia, delegacje międzynarodowe, Ułani z 15. Pułku Ułanów Poznańskich, a także Damska Sekcja Konna.

PIERWSZA CZĘŚĆ SPOTKANIA: JAK PATRZY NA MNIE JEZUS?

Pierwszą część spotkania na Polach Lednickich stanowiło Misterium Stworzenia Świata - widowisko artystyczno-baletowe, które było wizualizacją czytanego w tym czasie opisu stworzenia świata. Modlitwę podczas tej części spotkania poprowadził abp Stanisław Gądecki.

W drugiej, bardziej medytacyjnej części tego punktu spotkania uczestnicy rozważali to, jak piękny jest człowiek, jako stworzenie boże i błogosławili swoje oczy, uszy, dłonie...

CZĘŚĆ II: JESTEM – prawdziwe spojrzenie na siebie i innych

Druga część spotkania była refleksją nad słowami z konstytucji Gaudium et spes: człowiek będąc jedynym na ziemi stworzeniem, którego Bóg chciał dla niego samego, nie może odnaleźć się w pełni inaczej jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie samego oraz kontynuacją zeszłorocznego hasła “Idź i kochaj”. Spotykając drugiego człowieka doświadczamy często braku wiary w swoje możliwości. Dlatego rozpoczniemy od inscenizacji Miej o nim staranie, przedstawiającej historię miłosiernego Samarytanina. Wszystko zostało zakończone tańcem, w czasie którego uczestnicy trzymali symbole – zwierciadła w rękach. Następstwem modlitwy będą krótkie świadectwa tych, którzy odkryli w sobie zdolność do przekazywania, dzielenia się miłością. Swoim doświadczeniem podzielili się: Jakub Majchrzak (lider wspólnoty św. Jacka) i siostry misjonarki miłości.

GEST UMYWANIA NÓG

Zakończeniem tej części był obrzęd umywania nóg, będący wyrazem bezinteresownej miłości do drugiego, który uczy także jak tę miłość przyjmować. Do tego gestu zostali zaproszeni wszyscy pielgrzymi na Polach Lednickich.

O godz. 20:00 sprawowana była EUCHARYSTIA, której przewodniczył Prymas Polski, abp Wojciech Polak. Homilię wygłosił abp Grzegorz Ryś (homilię można wysłuchać TUTAJ).

GODZINA JANA PAWŁA II - OJCA NASZEJ WOLNOŚCI

Około 21.37 rozpoczęła się tradycyjnie godzina Jana Pawła II, podczas której w dziękczynieniu za wolność naszej ojczyzny, w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości wspólnie ucałowaliśmy ziemię na Polach Lednickich, które są prawdopodobnie miejscem narodzin państwa polskiego.


III CZĘŚĆ SPOTKANIA: JESTEM - NOWE NARODZINY

W ostatniej części spotkania chcieliśmy na nowo narodzić się do bezinteresowności. Gromadząc się w kółkach wspólnie kładliśmy ręce na ramionach swoich bliźnich, modląc się za siebie nawzajem. Na zakończenie tego misterium obejrzeliśmy pokaz tancerzy ognia tańczących na Drodze Trzeciego Tysiąclecia i wspólnie zapaliliśmy świece - symbole tegorocznego spotkania, które były też nawiązaniem do świec chrzcielnych.

ADORACJA, WYBÓR CHRYSTUSA, PRZEJŚCIE PRZEZ BRAMĘ - ZAKOŃCZENIE SPOTKANIA

Około godziny 23.00 całe Pola Lednickie na chwilę zamilkły na adoracji Najświętszego Sakramentu. Po niej nastąpił wybór Chrystusa, w którym wzięły udział międzynarodowe delegacje. Był to ostatni punkt spotkania. Na zakończenie pielgrzymi przeszli przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia.


Źródło: Dominika Chylewska, Wspólnota Lednica 2000

www.lednica2000.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama