Poznań: studenci chcą działać na rzecz misji

Koncert „Ślady Afryki”, okolicznościowa wystawa i refleksja nad historią, teraźniejszością i przyszłością obecności studentów w dziele misyjnym Kościoła w Polsce złożyły się na sympozjum w 90. rocznicę akademickiego ruchu misyjnego.

Gościem spotkania w Poznaniu był abp Henryk Hoser.

Na sympozjum „Akademicki Ruch Misyjny. Wczoraj – dziś – jutro” przyjechało ponad sto osób z trzydziestu środowisk misyjnych.

„Celem było wzajemne poznanie, wymienienie się doświadczeniami oraz refleksja nad zaangażowaniem studentów w misyjne dzieło Kościoła” – mówi KAI Agata Wachowiak, współorganizatorka sympozjum.

Abp Hoser, wieloletni misjonarz w Rwandzie oraz były sekretarz Kongregacji Ewangelizacji Narodów, mówił w homilii, że praca misjonarza nie jest idyllą i zawsze związana jest z uniżeniem. „Radość jakiej doświadcza się na misjach rekompensuje wszystkie trudy” – zauważył biskup senior warszawsko-praski. Podkreślił też ogromne znaczenie wolontariatu misyjnego w życiu Kościoła oraz rolę kierowania się wskazaniami Ducha Świętego i współpracy z wiernymi świeckimi w prowadzeniu dzieła misyjnego.

Panel „Wczoraj” przybliżył m.in. historię Akademickiego Ruchu Misyjnego w Polsce – przed II wojną światową naukowe koła misyjne funkcjonowały na każdym uniwersytecie, obecnie działają tylko dwa, w Poznaniu i Warszawie. W panelu „Dziś” studenckie środowiska misyjne zaprezentowały swoją działalność, a w panelu eksperckim „Jutro” poruszona została tematyka wyzwań stojących przed studentami.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. s. Inmaculada Pérez Castillo OMI i ks. prof. Juan Martínez Sáez, którzy podzielili się doświadczeniem przygotowywania wolontariuszy misyjnych w Hiszpanii, misjolog, o. prof. Wojciech Kluj OMI z UKSW czy dr Helena Pyz z Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya, która od 29 lat leczy trędowatych w Indiach i mieszka razem z nimi.

Organizatorami wydarzenia, które odbyło się 10 i 11 maja, były Akademickie Koło Misjologiczne im. dr Wandy Błeńskiej i Kleryckie Koło Misyjne Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, Komisja ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

ms / Poznań

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama