Poznaniacy odbudują jeden z domków dla trędowatych w Puri

Z okazji przypadającej 30 stycznia 100. rocznicy urodzin o. Mariana Żelazka - polskiego misjonarza, który 56 lat pracował w Indiach - poznaniacy odbudują jeden z domków dla trędowatych, które werbista postawił w ośrodku w Puri.

Z inicjatywą odbudowy domku w Puri wyszła grupa studentów poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. Wybierają się oni, na własny koszt, do Indii na obchody setnej rocznicy urodzin o. Mariana Żelazka. Jak przyznają, podczas pobytu w Puri chcieliby pomóc przy budowie domów dla trędowatych i wspólnie z poznaniakami zafundować odbudowę jednego z nich. Mają bowiem świadomość, że dla ludzi chorujących na trąd to czasem jedyna możliwość na prowadzenie normalnego życia. 

Przed laty 75 domów odbudował korzystając z cegieł i cementu o. Marian Żelazek, po tym jak zastał chorych na trąd w skrajnej nędzy w małych chatkach. Jednak z biegiem lat budynki te uległy zniszczeniu. Większość z nich przecieka, rozpoczęto więc akcję ich odbudowy, w którą włączyli się poznańscy studenci.

Koszt odbudowy jednego domu wynosi około 25 tys. zł. W zebraniu tych środków pomaga poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Można je wpłacać za pomocą jej strony www.medicus.ump.edu.pl.

Od samego początku swojego istnienia, a więc od ponad 25 lat, Fundacja „Redemptoris Missio” wspiera medycznie działania o. Mariana Żelazka w Indiach i jego następców. Wolontariusze fundacji jeżdżą do Indii, gdzie opatrują rany i służą swoją wiedzą medyczną chorym na trąd. W ramach projektu „Woda dla trędowatych” ufundowano w Indiach pięć studni w koloniach dla trędowatych w Puri i Jeevodaya.

– Trędowaty w Indiach to człowiek odrzucony. Mimo, że istnieje skuteczne leczenie, temat trądu to wciąż temat tabu. Mało kto interesuje się losem tych ludzi, którzy ze względu na chorobę, żyją w koloniach, poza społeczeństwem, niejednokrotnie bez dostępu do opieki zdrowotnej, szkół i bez pracy – zauważa Justyna Janiec-Palczewska, prezes Fundacji „Redemptoris Missio”.

Werbista o. Marian Żelazek urodził się 30 stycznia 1918 r. w Palędziu koło Poznania. Zmarł 30 kwietnia 2006 r. w Puri. Za swoją działalność w Indiach, gdzie spędził 56 lat, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. W Puri nad Zatoką Bengalską objął opieką jedną z kolonii dla trędowatych. Dla swoich podopiecznych zbudował szpital, kuchnię miłosierdzia, szkołę i warsztaty pracy, w których mogą odzyskać wiarę we własne siły i człowieczeństwo.

Jak poinformował ostatnio werbista o. dr Marek Kowalik, przed 10 lutego ma rozpocząć się w Indiach proces beatyfikacyjny ojca Mariana Żelazka na szczeblu diecezjalnym.

Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie żyje trzy miliony osób okaleczonych przez trąd. W rzeczywistości osób chorych jest znacznie więcej, lecz nie poddają się one leczeniu. Według danych 70 proc. wszystkich przypadków trądu przypada na Indie.

bt / Poznań


Zdjęcie: Ishopanthi ashram 4, autor: juggadery, licencja: CC BY-SA 2.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama