Bielski ośrodek jest Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej powołanym przez Fundację Zapobiegania i Resocjalizacji Uzależnień prawie 30 lat temu.
„Wpływ rodzin dysfunkcyjnych na dzieci oraz ich przyszłe małżeństwo i rodzinę” – pod takim tytułem poprowadził wykład w bielskiej kurii Wojciech Piszczek – terapeuta z Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Młodzieży „Nadzieja” w Bielsku- Białej. Bielski ośrodek jest Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej powołanym przez Fundację Zapobiegania i Resocjalizacji Uzależnień prawie 30 lat temu.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy kurii biskupiej. W czasie homilii celebrans ks. dr Tomasz Gorczyński, dyrektor duszpasterstwa rodzin diecezji bielsko-żywieckiej, nawiązując do czytań, wskazywał, jak ważne w głoszeniu Dobrej Nowiny jest poszukiwanie „punktów stycznych” ze współczesnymi ludźmi. Zwrócił też uwagę na umiejętność rozeznania warunków, w jakich przychodzi pełnić posługę doradcy.
W czasie adoracji Najświętszego Sakramentu uczestnicy modlitwy powierzali Bogu wszystkich należących do wspólnoty duszpasterstwa rodzin oraz korzystających z jej posługi.
Podczas wykładu-dialogu terapeuta przybliżył słuchaczom mechanizmy powstawania uzależnienia oraz etapy jego rozwoju. Przedstawił konkretne sytuacje występujące w rodzinach dysfunkcyjnych. Wskazał na też na ich skutki – różnego rodzaju zespoły zaburzeń przystosowania. Specjalista omówił sposoby pomocy osobom pochodzącym z takich rodzin. Przedstawił też konkretne oferty pomocy dla tych osób, dostępne w regionie.
Sporym zainteresowaniem uczestników „Dyżuru Poniedziałkowego” cieszyły się zaprezentowane różne materiały pomagające w komunikacji małżeńskiej.
Bielski ośrodek jest Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej powołanym przez Fundację Zapobiegania i Resocjalizacji Uzależnień „Nadzieja” w maju 1991 r. Głównym celem i zadaniem Fundacji jest pomoc dzieciom i młodzieży uzależnionej od alkoholu i narkotyków. Fundacja prowadzi placówki terapeutyczno-wychowawczo-opiekuńcze na terenie Bielska-Białej: ośrodek „Nadzieja”, hostel postterapeutyczny im. Królowej Pokoju. Prowadzi także Katolicki Telefon Zaufania, grupy i porady w punkcie konsultacyjnym oraz szkolenia i prelekcje dla młodzieży, nauczycieli, pedagogów.
Program terapeutyczny i wychowawczy Fundacji oparty jest na wartościach chrześcijańskich. „Uważamy, że choroba, jaką jest uzależnienie dotyka nie tylko organizm i psychikę, ale także obszar duchowy, dlatego staramy się zapewnić możliwość rozwoju we wszystkich tych obszarach” – napisano w programie.
W bielskim ośrodku nieustannie przebywa około 30 osób w wieku od 13 do 18 lat zagrożonych bądź uzależnionych od substancji wziewnych, środków toksycznych, narkotyków, leków, kleju, alkoholu czy tytoniu. Terapia prowadzona jest w trybie stacjonarnym i trwa około 12 miesięcy.
Młodzież przyjmowana jest najpierw na czas próbny, który trwa miesiąc. W tym okresie nie ma ona możliwości odwiedzin, korespondencji czy wyjścia poza ośrodek. Przyjmowane są zarówno osoby wierzące, jak i niewierzące.
rk / Bielsko - Biała