Brat Marek: Spotkania mają zainspirować młodych do budowania mostów przyjaźni

- Spotkania to okazja, aby przełamać najróżniejsze uprzedzenia - mówi brat Marek ze wspólnoty w Taizé.

- Co roku organizujemy organizujemy spotkania europejskie. Te spotkania europejskie są jakby etapami "Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię". Tak nazwaliśmy tę przygodę spotkania nas - braci z młodymi, oczywiście, przygodę spotkania dla nich - mówi brat Marek.

- Młodzi z całej Europy zjeżdżają się co roku na kilka dni do jakiegoś wielkiego miasta naszego kontynentu, żeby spędzić ze sobą kilka dni, ale i spotkać się z chrześcijanami w mieście, do którego są zapraszani. To jest okazja, aby przełamać najróżniejsze uprzedzenia. Żeby budować bardzo konkretnie więzi przyjaźni, zaufania, które potem pozostają w sercach ludzi jako taki zaczyn - inspiracja do budowania mostów, kiedy wracają do swoich środowisk, do swoich krajów - dodaje.

Archidiecezja Łódzka

***

Brat Marek (Durski) urodził się w Kościanie k. Poznania 13 sierpnia 1949 r. Do wspólnoty w Taizé wstąpił w 1977 r. Został kapłanem katolickim. Dziś ma 70 lat.

Wspólnota w Taizé powstała w 1940 r. Dziewięć lat później mężczyźni, tworzący wspólnotę, zobowiązali się do zachowywania celibatu, do życia wspólnotowego i do coraz większej prostoty. Na przełomie roku 1952 i 1953 brat Roger (Schütz) napisał Regułę Taizé. Z jego inspiracji powstały także Europejskie Spotkania Młodych. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w 1978 r. w Paryżu. Do tej pory w Polsce odbyło się pięć spotkań: 1989 r. (Wrocław), 1995 r. (ponownie Wrocław), 1999 r. (Warszawa), 2009 r. (Poznań) i 2019 r. (Wrocław).

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao