Cieszyn: ekumeniczna modlitwa o pokój i apel o przeciwdziałanie nienawiści

W cieszyńskim kościele św. Marii Magdaleny odbyło się ekumeniczne nabożeństwo z refleksją nad tym „jak podejść do zła i tego, co człowieka przerasta”.

Do chwili refleksji, modlitwy i szukania natchnienia w głębi serca, „jak podejść do zła i tego, co człowieka przerasta”, zachęcił podczas nabożeństwa ekumenicznego w cieszyńskim kościele św. Marii Magdaleny ks. Tomasz Sroka, dyrektor Katolickiego LO im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie.

Na zaproszenie do modlitwy o pokój odpowiedzieli licznie uczniowie okolicznych szkół ponadgimnazjalnych, nauczyciele, wychowawcy, którzy wspólnie wezwali do powstrzymania spirali nienawiści i modlitwę w obliczu tragicznego zdarzenia, jakim było zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

„Chcemy przede wszystkim prosić Boga, ażeby przez to spotkanie modlitewne z Nim, przez Słowo, wydobył z nas po raz kolejny dobro” – wyjaśnił ks. Tomasz Sroka, pomysłodawca ekumenicznej modlitwy w cieszyńskiej świątyni.

Zebrana młodzież wysłuchała m.in. utworu Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, uczczono zamordowanego prezydenta Gdańska symboliczną minutą ciszy, wypowiedziano wspólnie słowa modlitwy "Ojcze nasz".

Jedna z uczennic katolickiego liceum odczytała apel w imieniu młodych. „Chcemy świata, który wspiera, uczy tego, co dobre i ważne, pokazuje drogi do prawdy i jedności, odkrywanej w Chrystusie i w drugim człowieku, bez nienawiści i pogardy” – napisano w apelu.

Swą refleksją z młodymi uczestnikami modlitwy podzielili się duchowni. Ks. Bartosz Łacek z cieszyńskiej parafii św. Marii Magdaleny zwrócił uwagę na wypowiadane słowa z modlitwy „Ojcze nasz”: „…i przebacz nam nasze grzechy jako i my przebaczamy naszym winowajcom”.

Proboszcz parafii ks. Jacek Gracz przypomniał słowa św. Pawła, by „nie dać się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężać”.

Duchowny z luterańskiej parafii w Cieszynie ks. Dariusz Madzia wskazał, że każdy może wnieść rzeczy pozytywne lub negatywne w życie społeczeństwa. „Co budujemy? Co tworzymy swoimi wypowiedziami, zachowaniami, postawami. Czy w nich uobecniają się takie wartości, jak: życzliwość, miłość, dobro, współczucie?” – pytał duchowny.

Na koniec księża udzielili uczestnikom modlitwy wspólnego błogosławieństwa. Wśród modlących się była m.in. burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Scenariusz nabożeństwa ułożyli uczniowie wraz z jedną z polonistek z LO im. A. Osuchowskiego w Cieszynie. Uczennica tej placówki wykonała podczas modlitwy ekumenicznej specjalną piosenkę.

rk / Cieszyn

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao