Forum Młodzieży Szkół Katolickich na Jasnej Górze

Z udziałem około dwóch tysięcy uczniów na Jasnej Górze odbyło się 19. Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Tematem spotkania była refleksja nad właściwym rozumieniem miłości. Liczba placówek prowadzonych przez Kościół wciąż wrasta.

Nowe szkoły są odpowiedzią na różne potrzeby, m.in. na pomoc Polakom ze Wschodu. W Warszawie np. działa Kolegium św. Stanisława Kostki. Szkołę tworzy społeczność mająca polskie korzenie i pochodząca z wielu dawnych republik Związku Radzieckiego. „Przyjechałam z Sankt Petersburga, to jest jedyna szkoła, która przyjmuje Polaków ze Wschodu i to była dla mnie szansa, żeby powrócić do ojczyzny swoich przodków, miałam pradziadka, który był wysłany na Sybir, a rodzice mojego taty mieszkali na terenie Białorusi, który był wtedy terytorium Polski”.

Na popularność szkół katolickich, jak zauważają sami młodzi, spory wpływ ma łączenie tradycji z nowoczesnością. „To szkoła, w której nosimy mundurki i jest wiele tradycji, bardzo rodzinny klimat, wszyscy się znamy. Są dodatkowe kursy np. z robotyki, jest ekologia i ekonomia w praktyce, możemy utworzyć swoje własne przedsiębiorstwo”.

W czasie Forum młodzi nie tylko wysłuchali konferencji o miłości i świadectwa aktorskiego małżeństwa, które ma pięcioro dzieci, uczestniczyli we Mszy, ale mieli także okazję do wzajemnego spotkania przedstawicieli ok. 600 istniejących w Polsce szkół katolickich. Otrzymali też specjalne materiały z papieskim nauczaniem do młodych o miłości.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao