Komunikat Caritas Polska na Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej (ŚDPH), którego obchody przypadają w dniu 19 sierpnia, publikujemy komunikat prasowy Caritas Polska.

Żyjemy globalnie więc wszyscy jesteśmy niejako sąsiadami. Jeżeli komuś dzieje się krzywda nie możemy nie reagować. Nie możemy być znieczuleni na dramaty ludzkie – takimi słowami rozpoczyna swoje przesłanie z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska.

Co roku pomocy humanitarnej potrzebują miliony osób na świecie, poszkodowanych na skutek konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych. W Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, obchodzony

19 sierpnia,  Dyrektor Caritas Polska przypomina o niezwykłej misji pomocy jaką może i powinien podjąć każdy z nas.

Dyrektor największej polskiej organizacji pomocowej podkreśla, że dziś znacznie łatwiej jest pomagać, ponieważ bardzo szybko dowiadujemy się o potrzebach naszych sióstr i braci, którzy żyją nawet tysiące kilometrów od nas. Caritas Polska niesie potrzebującym profesjonalną pomoc dzięki przynależności do międzynarodowej sieci humanitarnej Caritas Internationalis. W ten sposób Polacy szybko dowiadują się o kryzysach i odpowiednio na nie reagują.

Sednem przesłania Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej powinien być człowiek, bez względu na wyznanie, czy miejsce zamieszkania. Bez pomocy z zewnątrz Ci ludzie skazani byliby na śmierć . Tak było w Syrii. Zareagowaliśmy na dramat umęczonych wojną Syryjczyków udzielając im wsparcia poprzez największy humanitarny program Caritas Polska - Rodzina Rodzinie  – dodaje ks. Iżycki.

Dziś przed światem stoją kolejne wielkie wyzwania. Jest to dramat 20 mln Jemeńczyków zagrożonych śmiercią głodową, a także dramat mieszkańców Wenezueli, którzy każdego dnia walczą o przetrwanie.

Jemen

Sytuacja w Jemenie jest opisywana jako największy kryzys humanitarny na świecie. Toczący się od 4 lat konflikt zbrojny wyniszczył kraj powodując, że jego społeczeństwo znalazło się na skraju głodu, a gospodarka jest w stanie upadku. Ludność tego kraju zmaga się z powszechnym ubóstwem i utrudnionym dostępem do najbardziej podstawowych usług. Możliwości zarobkowe dramatycznie maleją, przez co mieszkańcy Jemenu mierzą się m.in. z trudnościami w zdobyciu pożywienia. Wiele dzieci cierpi w wyniku chorób wynikających z niedożywienia lub spożywania zanieczyszczonej wody, a dostęp do opieki zdrowotnej jest bardzo ograniczony. Szpitale i kliniki są często zniszczone na skutek działań zbrojnych, a częstokroć brakuje w nich bardzo podstawowego sprzętu oraz lekarstw. Dla jemeńskiej rodziny każdy dzień to walka o przetrwanie.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Caritas Polska rozpoczęła w Jemenie realizację projektu, w ramach którego zamierza dotrzeć do najbardziej potrzebujących Jemeńczyków, zapewniając im podstawową i ponadpodstawową opiekę medyczną m.in. poprzez zatrudnienie personelu medycznego, zakup lekarstw i środków medycznych. Dzięki wsparciu naszych Darczyńców, Jemeńczycy skorzystają z konsultacji medycznych w placówce w Imran, a kobiety i dzieci zostaną zaszczepione przeciwko cholerze, błonicy i innym chorobom. 

Każdy z nas może wesprzeć Jemeńczyków:

• wysyłając SMS na numer 72052 o treści JEMEN (koszt 2,46 zł z VAT)

• przelewając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN


Wenezuela

Trwający w Wenezueli kryzys społeczno-ekonomiczny sprawił, że ponad 90 % społeczeństwa żyje w ubóstwie. Według najnowszych doniesień UNHCR z kraju wyjechało już ponad 4 miliony uchodźców. Jednocześnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) szacuje, że utrzymująca się obecnie na wysokim poziomie inflacja w najbliższych miesiącach może przekroczyć 10 mln %.

Brak dostępu do lekarstw i żywności sprawia, że większość mieszkańców Wenezueli potrzebuje pomocy humanitarnej. Potrzebują jej także uchodźcy i migranci, którzy opuścili ten kraj i udali się do Kolumbii (1,3 mln) i innych krajów Ameryki Łacińskiej.

Obecnie Caritas Polska wspiera Wenezuelczyków przy współpracy z Palotyńskim Sekretariatem Misyjnym. Otrzymane od naszych Darczyńców środki umożliwiły nam sfinansowanie działań w Wenezueli, takich jak zakup żywności i lekarstw dystrybuowanych w Caracas i Guarenas. Dystrybucja paczek z żywnością i lekarstwami następuje trzy razy w tygodniu. Ponadto, nasza pomoc dociera też do najmłodszych mieszkańców Wenezueli, którzy są szczególnie narażeni na negatywne konsekwencje kryzysu. Dzieci w Upata otrzymują paczki z artykułami pierwszej potrzeby, takimi jak ubrania i środki higieniczne.

Ponieważ potrzeby Wenezuelczyków są ogromne, Caritas Polska planuje rozpoczęcie kolejnych działań na ich rzecz i zbiera pieniądze na ten cel.

Wsparcie dla Wenezueli:

• SMS na numer 72052 o treści WENEZUELA (koszt 2,46 zł z VAT)

• dowolna kwota na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 lub 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem WENEZUELA

W ostatnich słowach swojego przesłaniana na Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, Dyrektor Caritas Polska zachęca, aby w tak wyjątkowym dniu nie tylko modlić się za mieszkańców Jemenu i Wenezueli, ale również okazać im swoją solidarność.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej został ustanowiony w rocznicę zamachu na siedzibę ONZ w 2003 roku w Bagdadzie, w którym zginęło 22 pracowników organizacji pomocowych. Co roku społeczność międzynarodowa upamiętnia ten dzień przygotowując konferencje, pokazy i akcje edukacyjne, mające na celu usprawnienie pomocy oraz podkreślenie znaczenia wysiłków podejmowanych przez pracowników organizacji humanitarnych.

źródło: Zespół Prasowy Caritas Polska

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama