Komunikat po spotkaniu Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

W dniach 22-24 lutego br. odbyło się w Warszawie, w gmachu Sekretariatu KEP, posiedzenie Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. Obradom przewodniczył bp Wiesław Lechowicz – Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

W skład Prezydium wchodzą:

    Ks. prał. Stanisław Budyn – Rektor PMK w Niemczech

    Ks. prał. Stefan Wylężek – Rektor PMK w Anglii i Walii

    Ks. Bogusław Brzyś – Rektor PMK we Francji

    Ks. Krzysztof Tyliszczak – Kanclerz PMK w Anglii i Walii

    Pani Małgorzata Dudek – Francja

    Pani Katarzyna Takácsné Kalińska – Węgry

    Pan Zenon Handzel  – Anglia

    Pan Andrzej Holm– Niemcy

PRDEZ składające się z osób duchownych, zakonnych i świeckich reprezentuje środowisko katolickie Polonii w Europie. Jej zadaniem jest koordynacja prac Rady i wyznaczanie kierunków w pracy duszpasterskiej wśród Polaków na emigracji.

W trakcie obrad nawiązano do ubiegłego roku, szczególnie poświęconego pracy duszpasterskiej z młodzieżą oraz inicjatywom z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tematyka tegorocznego spotkania Prezydium koncentrowała się wokół duszpasterstwa małżeństw i rodzin. Dokonano ogólnej analizy ich sytuacji, wskazując na liczne wyzwania stojące przed duszpasterzami naszych rodaków żyjących poza granicami kraju. Prezydium podziela opinię wyrażoną przez Komisję KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą odnośnie do prawnej i socjalnej ochrony dzieci w polonijnych rodzinach.

W obradach wziął udział Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Przemysław Drąg, który zapoznał zebranych ze strukturami duszpasterstwa małżeństw i rodzin w Polsce oraz ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego KEP, który omówił wydarzenia w Kościele.

Prezydium PRDEZ postanowiło, że najbliższe posiedzenie Rady odbędzie się w Zakopanem w dniach od 27 do 29 września i zostanie poświęcone przygotowaniu do życia w małżeństwie i rodzinie. Posiedzenie plenarne PRDEZ zapoczątkuje trzyletni program duszpasterski ukierunkowany na troskę o małżeństwa i rodziny polonijne, który będzie przebiegał pod hasłem: „Dobra nowina o małżeństwie i rodzinie na emigracji”.

Warszawa, dnia 24 lutego 2019 roku

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama