Kraków: ostatni tydzień inicjatywy „Rodacy-Bohaterom”

Do 14 stycznia w Małopolsce trwa 12. edycja akcji charytatywnej „Rodacy-Bohaterom”. Dzięki hojności darczyńców już udało się przygotować około 200 paczek dla środowisk kombatanckich i polskich na Kresach.

 W ramach akcji, koordynowanej w Krakowie i Małopolsce przez Akademię Ignatianum, zbierane są artykuły chemii gospodarczej oraz żywność o przedłużonej dacie ważności (np. konserwy mięsne i rybne, ryż, mąka, herbaty, kawy, kakao, słodycze, kasza, olej, warzywa i owoce w puszce czy makaron).

- Ogrom otwartości serc i wrażliwości darczyńców na drugiego człowieka przerasta nasze wyobrażenia. Magazyn, gdzie zbieramy żywność długoterminową, wypełniony jest po brzegi. Dotychczas przygotowaliśmy już około 200 paczek, które w najbliższym czasie trafią na Kresy - opisuje Tomasz Konturek, koordynator inicjatywy.

Paczki otrzymają Polacy mieszkający na Litwie, Białorusi, Ukrainie i Mołdawii. Kiedyś wsparcie obejmowało około 200 żołnierzy Armii Krajowej, obecnie jest ich około 40, więc pomoc skierowana jest też do ich rodzin i Polaków, którzy do tej pory tam mieszkają.

Dary można przynosić do gmachu Akademii Ignatianum w Krakowie (ul. Kopernika 26, szatnia w podziemiach) do 14 stycznia, od poniedziałku do soboty w godz. 8:00-19:00. Akcję można wesprzeć również wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Odra-Niemen (41 1440 1185 0000 0000 1283 9308 z dopiskiem „Rodacy-Bohaterom”).

Darowizny zostaną przeznaczone na wsparcie kombatantów i polskich środowisk w zakresie pomocy medycznej i sanatoryjnej oraz na renowację miejsc pamięci, a także na opłacenie transportów zebranych darów w okresie od stycznia do marca.

Na rzecz inicjatywy w ubiegłą niedzielę w kościele oo. Jezuitów w Zakopanym „na Górce” prowadzona była kwesta, która zakończyła się koncertem charytatywnym regionalnego zespołu „Kijom Worci” z Pisarzowej. W wypełnionym kościółku usłyszeć można było polskie kolędy i pastorałki zarówno w tradycyjnych, jak i regionalnych aranżacjach.

Szczegółowe informacje o akcji dostępne są pod adresem e-mail rodacy.bohaterom@ignatianum.edu.pl, numerem telefonu 785 042 119 lub na stronie www.rodacybohaterom.pl. Patronat honorowy nad inicjatywą sprawują metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, wojewoda małopolski, Piotr Ćwik oraz rektor Akademii Ignatianum w Krakowie, ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ.

luk / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama