- W osobie ojca Huberta Czumy żegnamy przedstawiciela niezwykle zasłużonej dla naszego uniwersytetu rodziny - powiedział Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński.
„W osobie ojca Huberta Czumy żegnamy przedstawiciela niezwykle zasłużonej dla naszego uniwersytetu rodziny. Nie sposób tu nie wspomnieć, że jego ojciec, Ignacy, był przed II wojną światową profesorem KUL, dziekanem Wydziału Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych oraz prorektorem. Później profesorem KUL był również Łukasz, brat o. Huberta. Ojciec Hubert to niezłomny wychowawca młodzieży, duszpasterz akademicki oraz rektor Kościoła Akademickiego. Dla wielu studentów był wzorem odważnego trwania po stronie prawdy. To on podczas obchodów Milenium Chrztu Polski w 1966 r. zorganizował marsz studentów, którzy na swoich ramionach przenieśli obraz Matki Bożej Częstochowskiej z lubelskiej katedry na KUL. Za swą nieugiętą postawę wobec władzy komunistycznej został usunięty z KUL. Zapisał się w historii uniwersytetu złotymi zgłoskami, a uniwersytet wyrażając wdzięczność uhonorował go w 2018 r. Medalem Jubileuszowym 100-lecia KUL. Niech odpoczywa w pokoju!” – powiedział Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński.
Hubert Czuma SJ (1930-2019) był niezłomnym wychowawcą młodzieży, dawnym duszpasterzem akademickim i rektorem Kościoła Akademickiego, a także duszpasterzem ludzi pracy i kapelanem "Solidarności", prześladowanym przez aparat bezpieczeństwa PRL. Rodzina Czumów była i jest związana z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. Jego ojciec, Ignacy, był profesorem KUL, dziekanem Wydziału Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych (1926–28) oraz prorektorem (1938-39). Hubert Czuma ukończył I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie w roku 1948. Podczas nauki w liceum należał do tajnej organizacji niepodległościowej. W 1948 r., po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do zakonu jezuitów, a 1955 r. przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1963-1971 był duszpasterzem akademickim Diecezji Lubelskiej, rektorem Kościoła Akademickiego KUL, jak również przełożonym wspólnoty jezuitów na KUL (1968-71). W 1966 r. stanął przed kolegium ds. wykroczeń w Lublinie pod zarzutem zorganizowania nielegalnego zgromadzenia w ramach obchodów Millenium (przemarsz studentów, wraz ze stutysięcznym tłumem, niosących na ramionach obraz Matki Bożej Częstochowskiej z Katedry na KUL). Swoim nauczaniem i niezłomną postawą wychował i ukształtował patriotycznie wiele pokoleń studentów. Jego wychowankowie zaangażowani są do dzisiaj w działalność publiczną. W czerwcu 1970 został aresztowany i przewieziony do więzienia na Rakowieckiej w Warszawie. Oskarżono go o przynależność do niepodległościowej organizacji „Ruch”. Z braku dowodów winy 9 stycznia 1971 r. został wypuszczony na wolność. Usunięty z Lublina na żądanie władz PRL pracował następnie w Kaliszu, Szczecinie i Radomiu. Współorganizował pielgrzymki piesze z Warszawy do Częstochowy, był kapelanem „Solidarności”, organizatorem pomocy dla osób represjonowanych.
W 2006 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski., a w 2018 r. został uhonorowany Medalem Jubileuszowym 100-lecia KUL.
Lidia Jaskuła
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Biuro Rzecznika Prasowego KUL