Na całym świecie 15 października jest obchodzony Dzień Dziecka Utraconego

To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach. Statystyki wskazują, że około 10–15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem, z czego do 80% poronień dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży. To dramatyczne przeżycie dla rodziców i całej rodziny.

W Dniu Dziecka Utraconego wybrzmiewa w sposób szczególny głos rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka. W wielu miastach w Polsce odprawiane są Msze św. w intencji zmarłych dzieci oraz ich rodziców, organizowane są spotkania, podczas których rodzice mogą podzielić się swoim bólem oraz doświadczyć wspólnoty z osobami, które również przeżyły śmierć dziecka.

W tym roku modlitwa w intencji zmarłych dzieci i rodziców przeżywających stratę będzie miała miejsce m.in. 15 października na Mszy św. o godz. 19.30 w kościele NSJ we Wrocławiu, podczas Mszy św. 18 października o godz. 19.30 w kościele dominikanów na Służewie w Warszawie czy też 27 października o godz. 15.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku. Od 14 do 16 października zaplanowano również rekolekcje skierowane przede wszystkim do osób, które w jakikolwiek sposób utraciły dziecko w jego okresie prenatalnym.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego pierwszy raz zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest obchodzony od 15 lat. Ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa oraz zmianę stereotypów, jeśli chodzi o podejście do tak traumatycznego wydarzenia, jakim jest poronienie. Datę obchodów ustalono na 15 października, ponieważ licząc umownie od 1 stycznia, tyle trwałaby ciąża.

Aktualnie Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski prowadzi prace nad przygotowaniem pomocy duszpasterskich dla rodziców po stracie nienarodzonego dziecka.  Opracowanie to będzie zawierało materiały z dziedziny psychologii, prawa, teologii i liturgiki. Pomoce duszpasterskie zostaną wydane prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Akt zawierzenia zmarłego dziecka Bożemu Miłosierdziu (do prywatnego odmawiania) >>

źródło: Beata Choroszewska, KODR/ BP KEP, episkopat.pl

Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu >>

Organizacja „Dlaczego” >>

Wspólnota Rodziców po Stracie Dziecka >>

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama