Osiem sukcesów w sprawach pro-life w ciągu miesiąca. Sądy zgodne w orzecznictwie

Na przestrzeni miesiąca zapadło osiem orzeczeń sądów w różnych częściach kraju, zgodnie z którymi organizowane przez działaczy pro-life pikiety antyaborcyjne nie stanowią naruszenia prawa.

Sądy uznały, że używanie wyrazistych środków przekazu nie jest sprzeczne z prawem i stanowi element wielu kampanii społecznych, także tych pokazujących prawdę o aborcji. Orzecznictwo na ten temat zostało przedstawione w raporcie Instytutu Ordo Iuris. Obrońców życia reprezentowali prawnicy Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

W sprawach prowadzonych przez prawników Instytutu sądy wydały prawomocne orzeczenia w stu procentach korzystne dla obrońców życia. Potwierdza to, że kierowanie przez Policję wniosków o ukaranie do sądu jest bezzasadne i naraża Skarb Państwa na ponoszenie zbędnych kosztów procesu. Stwierdzając, że prezentowanie przez wolontariuszy organizacji pro-life ofiar aborcji jest zgodne z prawem, sądy podkreślają, że „nie może być uznany za <<wybryk>> czyn, który nie tylko nie koliduje w sposób rażący z obowiązującymi w określonym kontekście sytuacyjnym normami zachowania, ale wręcz wzbudza w odbiorze powszechnym oceny akceptacji, choćby milczącej zgodny, aprobaty, podziwu lub uznania”. Działania obrońców życia są bowiem elementem ogólnopolskiej kampanii społecznej skierowanej na ograniczenie liczby przeprowadzanych aborcji w szpitalach na terenie Polski oraz wprowadzenie zmian w prawie w celu ograniczenia lub wyeliminowania możliwości uśmiercania nienarodzonych dzieci. Jak pokazują orzeczenia sądów, działania obrońców życia nie mają żadnych znamion czynu zabronionego. Ich zachowanie jest zgodne z przepisami Konstytucji, która zapewnia każdemu wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Postępowania przeciw działaczom pro-life były wszczynane z uwagi na składane zawiadomienia w związku z prezentowaniem w miejscu publicznych banerów przedstawiających skutki aborcji. Sądy Rejonowe w Warszawie oraz w Gdańsku wydały postanowienia o umorzeniu postępowania. Również Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi–Południe i Sąd Rejonowy w Żorach umorzył sprawy przeciwko dr. Bawerowi Aondo–Akaa z uwagi na brak znamion wykroczenia. Z kolei w Sądach Rejonowych w Bielsku–Białej, Kielcach oraz Skierniewicach zapadły wyroki uniewinniające wolontariuszy organizacji pro–life. Sądy zgodnie z argumentacją prawników Ordo Iuris stwierdzały, że w zachowaniu obrońców życia nie można się dopatrzeć lekceważenia powszechnie przyjętych norm zachowania, pikiety są organizowane legalnie, a ich celem jest zwrócenie uwagi na problem, jakim jest aborcja. Ponadto, w kolejnych uzasadnieniach sądy potwierdziły, że bilbordy nie przedstawiają żadnej mistyfikacji, a rzeczywiste obrazy, natomiast motywem działania obrońców życia jest ukazanie prawdy o uśmiercaniu nienarodzonych dzieci.

„We wszystkich sprawach prowadzonych przez Instytut Ordo Iuris, sądy wydają prawomocne orzeczenia korzystne dla obrońców życia. Pokazuje to, że mimo prób zamknięcia ust działaczom pro-life, pokazywanie prawdy o zabijaniu dzieci nienarodzonych jest w Polsce zgodne z obowiązującymi przepisami prawa” - mówi mec. Magdalena Majkowska z  Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

źródło: ordoiuris.pl

RAPORT ze strony ordoiuris.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama