Już ok. 1,5 tys. internautów zgłosiło chęć podjęcia postu w intencji ks. Piotra Pawlukiewicza, znanego rekolekcjonisty związanego z warszawskim kościołem św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Duchowny od lat zmaga się z chorobą Parkinsona.
Na facebook’u powstało wydarzenie zachęcające do podjęcia postu i modlitwy w intencji kapłana. Jak podkreślają organizatorzy, można to zrobić 2 grudnia lub w inny dzień Adwentu. Forma postu również jest dowolna.
- Ks. Piotr zmaga się z chorobą w ogromnej pokorze. Przez wiele lat robił to po cichu – nic o niej nie mówiąc, nie czekając na współczucie. W tej chwili wszyscy wiemy, że choroba jest nieustępliwa, powoduje coraz większe cierpienie. Potrzebne jest leczenie, operacje. Ksiądz też coraz więcej o niej mówi – czytamy na stronie wydarzenia.
Organizatorami inicjatywy są profile „Dopóki walczysz - Konferencje ks. Piotra Pawlukiewicza” i „Kazania inne niż wszystkie”, które zajmują się działalnością ewangelizacyjną na portalu Facebook.
Jak tłumaczą pomysłodawcy akcji, przykład zorganizowanego przez Jezuitów z Łodzi postu za ks. Michała Misiaka pokazał moc modlitwy. - Proponujemy tutaj podobną formułę: post i modlitwa w określony dzień – 2 grudnia – w dowolnej formie. Może o chlebie i wodzie, a może odmawiając sobie mięsa/słodyczy? Pościć można także i w inne dni, również wcześniej (do czego zachęcamy), ale 2 grudnia zarezerwujmy sobie jako szczególny dzień w modlitwie i poście za ks. Piotra. To początek adwentu - okresu, który kończy się narodzinami Chrystusa. Wierzymy, że i nasza modlitwa może wiązać się z narodzinami. O cudzie być może nie mamy śmiałości mówić, ale o uldze w cierpieniu - tak. To dobry moment, aby dobry Bóg dał dużo zdrowia i siły – podkreślają.
W jednym z wywiadów ks. Pawlukiewicz przyznał, że o chorobie dowiedział się w 2007 roku.
„Boli?
– Bólu nie czuję. To ograniczenie ruchowe, brak koordynacji. Przewróciłem się już może z 30, 40 razy.
– Czyli żartów nie ma?
– Bywa niebezpiecznie. Jak upadam, np. ze schodów, to myślę, żeby jakoś ręce pochować i przyjąć ciałem ciężar uderzenia.
– To choroba Parkinsona?
– Tak.
– Można ją zatrzymać?
– Można ją spowolnić i to się w dużym stopniu udaje. Ale po jakimś czasie zawsze sunie do przodu. Pół milimetra, centymetr, ciągle dalej” – wyznał kaznodzieja w rozmowie z Krzysztofem Tadejem.
Ks. Piotr Pawlukiewicz to znany i ceniony rekolekcjonista. Jego kazania cieszą się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodzieży. Nagrania z jego konferencji są jednymi z najchętniej oglądanych inicjatyw kościelnych na YouTube. Jest duchownym rzymskokatolickim, doktorem teologii pastoralnej, prałatem, kanonikiem gremialnym Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej, autorem książek i audiobooków o tematyce religijnej.
Parkinson choroba ośrodkowego układu nerwowego, postępująca powoli, prowadząca do inwalidztwa. Cierpiał na nią m.in. Jan Paweł II.
ar / Warszawa