Trwa Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

O trzeźwość w rodzinach modlili się wierni podczas uroczystej Mszy Św. w bazylice Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski pod przewodnictwem ks. dr. Andrzeja Pakuły MIC, przełożonego generalnego Zgromadzenia Księży Marianów.

Wczorajsza niedziela, która otwierała  52. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu Andrzej Pakuła MIC, stała się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej okazją do modlitwy w intencji trzeźwości, ale także do podjęcia zobowiązania abstynencji czasowej – po Mszach Świętych w bazylice została wystawiona księga czasowej abstynencji, do której mogły wpisać się osoby zobowiązujące się do niespożywania alkoholu. Każdy podejmujący zobowiązanie otrzymał indywidualne błogosławieństwo.

Ksiądz dr Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, witając ks. Pakułę zauważył, że już w XVII w. św. o. Stanisław Papczyński MIC, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, którzy posługują dziś w 18 krajach, kładł nacisk na problem trzeźwości narodu, inspirując przyszłe pokolenia.

Podczas homilii, ks. dr Andrzej Pakuła MIC zaakcentował słowa modlitwy wypowiadane podczas każdej Mszy Św.: „abyśmy zawsze wolni od grzechu i bezpieczni od wszelkiego zamętu, pełni ufności oczekiwali przyjścia naszego Pana…”, uznając je za bardzo aktualne. Marianin przyznał, że potrzebujemy Bożego światła, by odnaleźć się w świecie pełnego sporów o prawdę i fake newsów. – Jeśli oddalamy się od Jezusa, wchodzimy w ciemność, stajemy się niewidomi – mówił ks. generał w odniesieniu do odczytanej Ewangelii, poprzez którą Jezus stawia pytanie retoryczne: „Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Czy nie wpadną w dół obydwaj?”(rozdział 6. Ewangelii wg św. Łukasza). – W czasach zamętu Bóg oczekuje od nas, byśmy trwając przy Chrystusie i Ewangelii, byli światłem dla tych, którzy zagubili się w zamęcie świata, byśmy poprzez naszą wiarę, pomogli znaleźć im prawdę i miłość – zaznaczył ks. Pakuła, zauważając też, że zagubieni często wpadają w sidła uzależnień czy depresji.  

Marianin przytoczył również świadectwo polskiej rodziny, wpisane w Księgę Łask Matki Bożej Licheńskiej, która po powojennych zmianach administracyjnych znalazła się na terytorium Związku Radzieckiego. Dzięki modlitwie do Matki Bożej Licheńskiej udało jej się przetrwać trudne czasy panowania ideologii komunistycznej i wyprosić łaskę nawrócenia, przez co ks. Andrzej Pakuła podkreślił wartość modlitwy za najbliższych.

Ksiądz przełożony generalny wspólnoty marianów modlił się też podczas tej niedzielnej Eucharystii w intencji ks. Kumali, który od kilku miesięcy wnosi nowe idee i zapał poprzez pełnienie funkcji kustosza licheńskiego sanktuarium, ale już od 20 lat posługuje w sanktuarium m.in. jako dyrektor Centrum Formacji Maryjnej.  

    Na terenie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej od niemal 10 lat funkcjonuje Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, gdzie osoby cierpiące z powodu problemów uzależnień oraz przeżywające trudności i kryzysy rodzinne, dzięki pomocy duchowej i terapeutycznej mogą odzyskać utraconą nadzieję, siłę i odwagę do zmiany własnego życia.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama