Warszawa: jutro przy Rakowieckiej Msza św. za śp. Kornela Morawieckiego

Na terenie X Pawilonu dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, odprawiona zostanie w środę Msza św. w intencji zmarłego wczoraj śp. Kornela Morawieckiego, marszałka seniora Sejmu, działacza opozycji demokratycznej, założyciela "Solidarności Walczącej".

- Kornel Morawiecki stał się legendą jeszcze za życia. W stanie wojennym w 1982 r. stworzył „Solidarność Walczącą”, jedną z najważniejszych organizacji antykomunistycznych w Polsce. Całym swoim życiem walczył o niepodległość. Za swoją działalność zapłacił więzieniem na Rakowieckiej, gdzie był trzymany w całkowitej izolacji. Komuniści tak bardzo się go bali, że w kwietniu 1988 r. siłą deportowali z kraju - powiedział Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

"Wspierał budowę naszego Muzeum, wiedział, jakie ma ono znaczenie dla formowania świadomości nowych pokoleń Polaków. Jego postać zostanie u nas w sposób szczególny przedstawiona. Mogę powiedzieć, że był naszym przyjacielem, który interesował się tym, co robimy. Dziś wracamy myślami do wyjątkowej wizyty Kornela i Andrzeja Kołodzieja na Rakowieckiej. Kornel wspominał wówczas o planowanej ucieczce z więzienia, która na szczęście nie doszła do skutku. Mówił, patrząc z uśmiechem na mur: „Przecież oni by mnie zabili, strzelając z tych wieżyczek” - dodaje Wróblewski.

Jego zdaniem, Morawiecki, był człowiekiem o dobrym sercu, wyrozumiałym dla tych, którzy mieli inne zdanie. - Jego stosunek do ludzi można porównać do postawy rtm. Witolda Pileckiego: „Kochaj wszystkich, wszystkim służ”. Takim będziemy go pamiętać.

Jednocześnie zaprosił na Mszę św. do wspólnej modlitwy "za tego wielkiego człowieka, który już za życia był bohaterem". - Wszyscy uczestnicy uroczystości będą mogli zobaczyć celę nr 4 na drugim piętrze Pawilonu III, w której był przetrzymywany – mówi Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Mszę św. w środę 2 października o godz. 20.00 za śp. Kornela Morawieckiego, na terenie X Pawilonu mokotowskiego więzienia, odprawi ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

jr, lk / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama