Wrocław: przyjeżdżają tysiące młodych

Od samego rana do Wrocławia przybywają kolejne grupy uczestników rozpoczynającego się dziś 42. Europejskiego Spotkania Młodych. Dotarła już zdecydowana większość.

Wydarzenie rozpocznie się oficjalnie wieczorną modlitwą w Hali Stulecia i w sześciu wrocławskich kościołach.

Jak podkreśla w rozmowie z KAI br. Marek z ekumenicznej wspólnoty Taizé, organizującej spotkanie, we Wrocławiu już widać młodych. – Jadąc tramwajem spotkałem np. bardzo sympatyczną grupę Hiszpanów z Walencji, którzy uczyli się pierwszych polskich słów – zaczynali od „dzień dobry” i „przepraszam” – relacjonuje. Większość gości z zagranicy już dotarła. Na miejscu są już też trzy czwarte zarejestrowanych uczestników z Polski. – Na resztę jeszcze czekamy – mówi br Marek.

Jak podkreśla, powitanie gości następuje w kilku etapach. Na początku przyjmowani są w centrum Wrocławia – w Hali Stulecia (tam trafiają głównie Polacy), na Stadionie Wrocław ( Niemcy i Francuzi), w dużym namiocie obok Hali Stulecia i w dwóch zespołach wrocławskich szkół. Wszyscy witani są w swoim własnym języku, w czym pomaga grupa wolontariuszy, która przybyła do Wrocławia już przedwczoraj. Wszyscy otrzymują też komplet materiałów potrzebnych do uczestnictwa w spotkaniu – m.in. adres parafii, która ich ugości, adres rodziny, która udzieli im noclegu oraz informację na temat miejsc, w których będą się modlić i gdzie otrzymają posiłek.

Następnie każda grupa na własną rękę musi trafić do odpowiedniej parafii, gdzie następuje drugi etap powitania, również o charakterze organizacyjnym. Parafie przyjmują od 100 do 250 uczestników. Podczas przyjęcia następuje m.in. podział na grupy, wyznaczenie animatorów. Uczestnicy otrzymują też dodatkowe wyjaśniania na temat transportu i komunikacji.

Po przyjęciu w parafii przybysze udają się do goszczących ich rodzin, gdzie mogą zostawić swoje rzeczy. Jak zaznacza brat Marek południowy posiłek uczestnicy zapewniają sobie na własną rękę, jest jednak przekonany, że rodziny nie dopuszczą, by byli głodni. O 17.30 wydawany będzie pierwszy ciepły posiłek oraz suchy prowiant na następny dzień.

Oficjalne rozpoczęcie spotkania odbędzie się podczas modlitwy wieczornej o godz. 19 w Hali Stulecia i w sześciu wrocławskich kościołach. Słowo do młodych wygłosi br. Alois, przełożony wspólnoty Taizé. Będzie mówił prawdopodobnie po angielsku ale każdy uczestnik otrzyma tłumaczenie w swoim własnym języku. Br. Alois będzie słyszany we wszystkich miejscach modlitwy.

Br. Marek informuje, że zgłoszonych uczestników spotkanie jest ok. 15 tys. natomiast ich liczba będzie z pewnością większa. Do Wrocławia przybywa wiele osób indywidualnie, bez rejestracji, zapewniając sobie własny nocleg. Na modlitwy zaproszeni są wszyscy, także mieszkańcy Wrocławia, którzy zapewne będą w nich licznie uczestniczyć.

maj / Wrocław

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama