Pomimo pandemii w całym kraju odbędzie się wiele wydarzeń związanych ze Świętem Niepodległości. W Warszawie i innych miejscowościach odprawione będą okolicznościowe Msze święte, odbędą się koncerty pieśni patriotycznych oraz zdalne odśpiewywanie „Mazurka Dąbrowskiego”
Główna Msza święta w Narodowe Święto Niepodległości odprawiona zostanie o godz. 10.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Eucharystii będzie przewodniczyć metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi biskup polowy Józef Guzdek. W Mszy św. udział weźmie prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Tuż przed Eucharystią prezydent złoży wieniec na grobie śp. prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego w Panteonie Wielkich Polaków oraz wiązankę kwiatów przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.
W trakcie Mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie po raz kolejny zapalona przez prezydenta RP Świeca Niepodległości ofiarowana Polsce przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie już wolna. Zostanie też odmówiony Akt Dziękczynienia Polski.
"W trudnym czasie pandemii dołożymy wszelkich starań, aby w jak największym stopniu zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom uroczystości, przede wszystkim przez drastyczne ograniczenie liczby wiernych, którzy będą obecni w Świątyni, ale i inne działania służące ścisłemu przestrzeganiu reżimu sanitarnego. W porównaniu z latami ubiegłymi ograniczona też zostanie liczba wydarzeń, jakie tego dnia odbędą się w Wotum Narodu" - czytamy w komunikacie Centrum Opatrzności Bożej.
O godz. 19.18, w symbolicznym nawiązaniu do daty odzyskania niepodległości, rozpocznie się kolejna Eucharystia, kończąca tegoroczne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. Na początku Mszy św. zostanie zapalona Świeca Niepodległości, w tym samym zaś czasie w kilkudziesięciu tysiącach domów zapłoną miniatury tej historycznej świecy, a wierni będą przy ich blasku modlili się o opiekę Bożą nad Ojczyzną. Wszystkie wydarzenia, które tego dnia będą miały miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej, będą transmitowane na stronie internetowej www.centrumopatrznosci.pl. Transmisję z głównej Mszy św. w Święto Niepodległości o godz. 10.00 przeprowadzi Telewizja Polska.
Uroczyste obchody będą miały miejsce w większości miast Polski:
Kraków: o godz. 10.00 w katedrze na Wawelu Mszy św. za Ojczyznę w 102. rocznicę odzyskania niepodległości przewodniczyć będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Białystok: uroczystej Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczyć będzie tamtejszy metropolita abp Tadeusz Wojda.
Gdańsk: w kościele św. Brygidy w Gdańsku na godz. 16.00 planowany jest koncert "W Hołdzie Niepodległości". Jego organizatorem jest Muzeum II Wojny Światowej. Transmisja na żywo w TVP 3 Gdańsk oraz na facebookowym profilu Muzeum II Wojny Światowej.
Jasna Góra: 11 listopada na Jasnej Górze zakończy się nowenna o pokój i jedność w Ojczyźnie. Trwająca od 3 listopada modlitwa jest błaganiem o "dar pojednania, uleczenia ran, ducha przebaczenia, afirmacji życia, wzajemnej miłości, szacunku i troski", aby Polacy nie poddali się nienawiści i pogardzie. Nowennę zakończą trzydniowe rekolekcje głoszone przez biskupów i transmitowane w internecie do wiernych w całej Polsce.
W całym kraju zwyczajowo 11 listopada ulicami miast przechodzą manifestacje niepodległościowe. Organizowany od kilku lat jak główna manifestacja tego dnia Marsz Niepodległości w tym roku z powodu obostrzeń sanitarnych ma mieć odmienną formułę - będzie to przejazd przez Warszawę samochodami i motocyklami, jak zapowiada Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, organizator manifestacji. Początek marszu o godz. 14.00. Uczestnicy są zachęcani do oflagowania i przyozdobienia pojazdów barwami narodowymi.
Z inicjatywy Programu „Niepodległa” odbędą się akcja „Niepodległa do hymnu” i Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. W ramach tej pierwszej, każdy będzie mógł 11 listopada w samo południe przyłączyć się do wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego. Wystarczy o godz. 12:00 włączyć jedną z większych stacji radiowych lub telewizyjnych i przyłączyć się do Mazurka Dąbrowskiego, który będzie emitowany na antenie. Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu będzie transmitowany na żywo w internecie już od godz. 12:00 – zaraz po wspólnym odśpiewaniu hymnu. W tym roku Festiwal będzie dostępny on-line, by każdy mógł zobaczyć przygotowane atrakcje na ekranie smartfona, komputera czy telewizora. Wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl/festiwal