Abp Jędraszewski: By całe nasze życie było nieustannym kroczeniem za Mędrcami ze Wschodu

– Gwiazda, której szukasz jest z nami. Wskazuje na obecność Emmanuela – Boga z nami, Króla świata, który narodził się w Betlejem, ale przebywa w tej chwili wśród nas, tu w Krakowie - mówił krakowski metropolita, idąc wraz z wiernymi w uroczystym pochodzie.

Metropolita Krakowski szedł na czele czerwonego orszaku, który wyruszył spod katedry wawelskiej po Mszy św. o godz. 10:00.

Po Eucharystii metropolita powiedział do króla znajdującego się w orszaku europejskim: – Gwiazda, której szukasz jest z nami. Wskazuje na obecność Emmanuela – Boga z nami, Króla świata, który narodził się w Betlejem, ale przebywa w tej chwili wśród nas, tu w Krakowie. Zapraszamy Cię, szlachetny Królu, pójdźmy wszyscy ku prawdzie o świecie i naszym życiu, do której gwiazda chce nas doprowadzić.

Następnie czerwony orszak wyruszył ul. Grodzką na Rynek Główny, gdzie czekały już przed stajenką orszaki zielony i niebieski. Po scenie pokłonu trzech króli głos zabrał arcybiskup.

– Nasza kultura jest od ponad 1050 lat kulturą chrześcijańską, głęboko związaną z wiarą w Boże Dziecię, które przyszło na świat, aby nas zbawić. (…) Nie możemy pozbawić się tej chrześcijańskiej, narodowej tożsamości, która jest jednocześnie tożsamością kulturową. (…). W królewskim mieście Krakowie nie mogło być inaczej: tak wielu ludzi nałożyło korony po to, by móc symbolicznie złożyć hołd Dzieciątku Jezus. Trwajmy w tej wierze, w tej prawdziwej kulturze, która nas dźwiga, określa nasze miejsce, jest powodem naszej dumy i radości. Jednocześnie dążmy do tego, by całe nasze życie było nieustannym kroczeniem za Mędrcami ze Wschodu, zdążającymi do Betlejem, do Dzieciątka Jezus – powiedział.

Arcybiskup poprowadził modlitwę Anioł Pański, pobłogosławił zebranych i wziął udział we wspólnym kolędowaniu.

10. Orszak Trzech Króli pod hasłem: „Cuda, cuda ogłaszają” wyruszył z trzech punktów Krakowa – Wawelu, Dębnik i Placu Matejki – prowadzony przez reprezentantów trzech kontynentów. Tradycyjnie Orszak miał również wymiar charytatywny, w tym roku zbierano środki na rzecz Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, które pomaga osobom bezdomnym. W organizacji wydarzenia udział wzięli: stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, salezjanie z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym „Młodzi Światu”, harcerze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej i Związku Harcerstwa Polskiego oraz Skauci Europy.

Honorowym patronatem wydarzenie objęli metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski oraz prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami 812 miejscowości w Polsce i 21 poza jej granicami. Pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają” uczestnicy wydarzenia dziękowali Bogu za wszystkie cuda, będące udziałem Polski i Polaków.

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao