CBOS: Zdrowie i rodzina to wartości najcenniejsze dla Polaków

Wartości najważniejsze dla Polaków to zdrowie i rodzina, na dalszym planie znajduje się praca czy powodzenie materialne – podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). 3% Polaków wskazało na wartości religijne, takie jak Bóg, wiara w Boga, zbawienie, religia, Kościół.

Podczas przeprowadzonych w listopadzie badania zatytułowanych „Wartości w czasach zarazy” respondentom zadano pytanie, co jest dla nich w życiu najważniejsze. Badani odpowiadali na pytanie otwarte, mogli zatem swobodnie się wypowiedzieć, bez ograniczenia z góry narzuconą listą odpowiedzi do wyboru. 

Wśród wartości, które badani wymieniali najczęściej znalazło się zdrowie, które spontanicznie jako najważniejsze w życiu wymieniło 47% respondentów. Na drugim miejscu pod względem częstości znalazła się rodzina, którą wskazało 39% ankietowanych.

Wartości inne niż zdrowie i rodzina wskazywane były zdecydowanie rzadziej. Dla 8% badanych najważniejsza w życiu jest praca. W tym kontekście dodawano też, że chodzi o dobrą lub ciekawą pracę oraz o pewność zatrudnienia, stabilne zatrudnienie.

Po 6% ankietowanych jako najważniejsze dla siebie w życiu wymieniało ogólne zabezpieczenie materialne (dobrobyt, dostatek, stabilizacja materialna/finansowa, bezpieczeństwo finansowe/ekonomiczne) oraz spokój. W odpowiedziach kolejnych 4% badanych wprost pojawiły się w tym kontekście pieniądze (w tym dobre zarobki, godne wynagrodzenie). Kwestie zabezpieczenia materialnego lub pieniędzy znalazły się w odpowiedziach łącznie 10% respondentów.

Po 4% ankietowanych odpowiadając na pytanie o to, co jest w ich życiu najważniejsze, wymieniło ojczyznę, Polskę, dobro ojczyzny, patriotyzm oraz spokój w kraju i na świecie (pokój, brak wojny).

Dla 3% badanych najważniejsza jest stabilizacja życiowa, ogólna stabilizacja i przewidywalność. Tyle samo (po 3%) w tym kontekście wymieniło wartości religijne (takie jak Bóg, wiara w Boga, zbawienie, religia, Kościół) oraz wolność (ogólnie lub z doprecyzowaniem, że chodzi o wolności i swobody obywatelskie, konstytucyjne).

Warto przypomnieć, iż niemal dwa lata temu, w badaniu zrealizowanym w styczniu 2019 roku, wybierając z listy zawierającej 16 różnych wartości, respondenci najczęściej wskazywali szczęście rodzinne (80%), natomiast zachowanie dobrego zdrowia znalazło się na drugim miejscu pod względem częstości wskazań, z odsetkiem zbliżonym do uzyskanego w tegorocznym badaniu (55%).

„Różnice w kolejności na szczycie hierarchii wartości w obu sondażach można w pewnym stopniu tłumaczyć nadzwyczajnym stanem epidemii, w którym Polacy żyją od niemal dziewięciu miesięcy, kiedy to ich obawy najczęściej koncentrują się właśnie wokół kwestii związanych ze zdrowiem” – zauważa CBOS.

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

CBOS, tk / Warszawa


« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama