Czy Julia Przyłębska dokona tego, co przed laty zrobił Andrzej Zoll?

Trybunał Konstytucyjny już raz podjął właściwą decyzję w sprawie obrony życia i uznał przesłankę społeczną do aborcji za niezgodną z konstytucją. Było to 28 maja 1997 roku. Dziś zbada konstytucyjność przesłanki eugenicznej.

Trybunał Konstytucyjny, któremu przewodniczył Andrzej Zoll, uznał 28 maja 1997 roku tzw. przesłankę społeczną do aborcji za niezgodną z konstytucją. Orzeczenie było szeroko komentowane i podważane, także przez ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Pisał o tym Marek Jurek, wskazując, że TK ma już na swoim koncie wyroki służące prawdziwym wartościom. 

„W swej historii, również najnowszej, Trybunał podejmował (…) także decyzje wręcz pomnikowe, jak wyrok z 1997 roku, który uratował prawną ochronę życia poczętego w Polsce. Autorem tego orzeczenia był profesor Andrzej Zoll. Kto dokonał rzeczy większych w naszym życiu publicznym? Trybunał zrobił to wtedy, «przeszkadzając w rządzeniu SLD-owskiej większości sejmowej, która wygrała wybory». I Bogu dzięki, bo większości nie wolno wszystkiego! Na istnieniu takich nieprzekraczalnych zasad polega demokracja konstytucyjna, respektująca naturalną sprawiedliwość, wierna zasadom cywilizacji chrześcijańskiej”.

Przesłanka społeczna dotyczyła możliwości dokonania aborcji ze względu na trudną sytuację społeczną i osobistą matki dziecka. Dane z lat 1956-1993 oraz z 1997 r., tj. okresu, gdy w Polsce była dopuszczalna aborcja z przyczyn społecznych, wskazują, że była to najczęstsza przyczyna aborcji. W 1997 roku zabito z tego powodu w zgodzie z prawem 2524 dzieci (z innych przesłanek dokonano 523 aborcje).

„Postulat aborcji ze względu na trudną sytuację społeczną lub osobistą matki dziecka w swej istocie opiera się na błędnym przekonaniu, jakoby czynniki ekonomiczne miały charakter nadrzędny wobec pozostałych wymiarów rzeczywistości, w tym także macierzyństwa, ojcostwa i wychowania dzieci, które w takim ujęciu należy podporządkować warunkom materialnym. W rzeczywistości to właśnie człowiek i jego życie stanowią nadrzędną wartość społeczną i prawną, i to jego dobru należy podporządkować pozostałe dziedziny życia” – czytamy w publikacji „W obronie życia. Kompendium niezbędnej wiedzy”.

W swoim orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny, że zgodnie z zgodnie z konstytucją życie każdego człowieka podlega ochronie niezależnie od warunków materialnych czy pozycji społecznej. Przepis o przesłane społecznej „jest niezgodny z art. 1 oraz art. 79 ust. 1 przepisów konstytucyjnych (…) przez to, że legalizuje przerwanie ciąży bez dostatecznego usprawiedliwienia koniecznością ochrony innej wartości, prawa lub wolności konstytucyjnej oraz posługuje się nieokreślonymi kryteriami tej legalizacji, naruszając w ten sposób gwarancje konstytucyjne dla życia ludzkiego”. (Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego RP z dnia 28 maja 1997 r. 151).

W 1997 roku Trybunał Konstytucyjny podjął bardzo ważną decyzję o uznaniu niekonstytucyjności przesłanki społecznej do aborcji. Teraz walka o życie dzieci weszła na kolejny poziom – czekamy na takie orzeczenie w sprawie przesłanki eugenicznej i ocalenie chorych dzieci.

Źródło: marekjurek.pl, „W obronie życia. Kompendium niezbędnej wiedzy” (Centrum Życia i Rodziny)

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama