W tym roku, ze względu na stan zagrożenia epidemią, uroczystości z fizycznym udziałem wiernych zostały odwołane. Można jednak wziąć w nich udział za pośrednictwem Internetu, a aktu Duchowej Adopcji dokonać w zaciszu własnego mieszkania.
Z okazji wielkiego święta proliferów co roku odbywały się liczne inicjatywy afirmujące ludzkie życie i nawołujące do prawnego usankcjonowania pełnej ochrony życia. W związku z epidemią koronawirusa, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka z Krakowa musiało odwołać 40. Pielgrzymkę Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę. Członkowie organizacji zaapelowali jednak o modlitwę w intencjach, które co roku zawozi do Matki Bożej Częstochowskiej – za dzieci nienarodzone, ich matki i ojców oraz personel medyczny troszczący się o ludzkie życie.
W opublikowanym komunikacie PSOŻCz czytamy, że organizatorzy dostosowując się do wymogów sanitarnych nie chcą nikogo narażać na niebezpieczeństwo. – Równocześnie obserwujemy, że w obliczu pandemii koronawirusa środowiska, które zwykle głośno wołają o legalne mordowanie dzieci w łonach matek, teraz solidaryzują się w walce o ocalenie zdrowia i życia obywateli przed nowym zagrożeniem. Pokazuje to, że pierwszym pragnieniem i wyborem człowieka jest zawsze życie! Życie, a nie śmierć! – podkreśla PSOŻCz.
Obrońcy życia mają nadzieję, że jeszcze w tym roku uda im się spotkać na Jasnej Górze. Tymczasem zachęcają wiernych do modlitwy. – Odmawiajmy różaniec w naszych rodzinach, zapraszając do modlitwy nasze dzieci, wnuki i przyjaciół. Prośmy, aby wszystkie dzieci rozwijające się pod sercami matek, zostały przyjęte z miłością przez swoich rodziców. Prośmy o mądrość i ufność dla każdej mamy oczekującej narodzin jej dziecka, aby zobaczyła w nim dar – bezcenny, choć być może nieoczekiwany – apeluje Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka z Krakowa, podkreślając też konieczność modlitwy za ojców nienarodzonych dzieci oraz o męstwo dla lekarzy, pielęgniarek i położnych, „aby zawsze wykorzystywali swoją wiedzę dla ratowania ludzkiego życia”.
W Uroczystość Zwiastowania NMP 25 marca, w czasie Mszy św. na Jasnej Górze, składane będą przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, zobowiązujące do modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Nie odbędą się w tym roku publiczne celebracje tego wydarzenia, ale istnieje duchowy wymiar świętowania, w który może się włączyć każdy zainteresowany, w sposób indywidualny. Jak tego dokonać? Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na tej stronie.
Ks. Tomasz Kancelarczyk zachęca, by po podjęciu Duchowej Adopcji poinformować o tym Fundację Małych Stópek - Uczyń to listownie lub e-mailowo, z podaniem swojego adresu pocztowego. My Tobie przekażemy modlitewnik z rozważaniami na każdy dzień Twojej modlitwy. Najlepiej wysłać e-mail na adres: duchowaadopcja@fundacjamalychstopek.pl – czytamy na stronie internatowej inicjatywy.
- Wobec łączącego nas wszystkich zagrożenia śmiercią, podjęcie działania ratującego życie jest specjalnym motywem, by w duchu wiary podjąć konkretny czyn - wziąć w duchową opiekę jedno, znane Bogu, dziecko poczęte. Istotą 9 miesięcznego zobowiązania do modlitwy w jego intencji jest zawierzenia jego życia Maryi - Matce Życia i powierzenie opiece św. Józefa piszą w nadesłanym komunikacie organizatorzy Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Zachęcają ponadto, aby włączyć się i podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego podczas Mszy świętych transmitowanych z Jasnej Góry: w niedzielę 22 marca o godzinie 9.30 (Telewizja TRWAM) i o godzinie 11.00 (TVP 1) lub Youtubie jasnagora.pl, w uroczystość Zwiastowania 25 marca - godz. 20.00 (TVP 3) lub Youtubie jasnagora.pl.
Inicjatywę wspierają: o. Stanisław Jarosz, Krajowy Moderator Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego; Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin KEP i Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia w Warszawie.
Dla ułatwienie codziennego zobowiązanie modlitewnego można skorzystać z aplikacji na telefon „Adoptuj życie”. To „mobilny asystent” stworzony przez Fundację Małych Stópek, by w sposób nowoczesny i prosty poszerzać świadomość o rozwoju człowieka przed jego narodzeniem, przypominać o codziennej modlitwie, wzmacniać więź między modlącym się, a dzieckiem poprzez unaocznienie jego rozwoju i spersonalizowane wiadomości.
Narodowy Dzień Życia został ustanowiony w 2004 r. Zgodnie z uchwałą Sejmu RP ma być "okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych". Ma być także motywem "solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia".
Podobny charakter ma Dzień Świętości Życia, ustanowiony przez Episkopat w 1998 r. i obchodzony w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Inicjatywa biskupów jest odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II. W encyklice "Evangelium vitae" czytamy, że podstawowym jego celem jest "budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji".
ar, tk, mbw, pra / Warszawa