„Ewangelia z pomysłem” – internetowa katecheza dla najmłodszych

„Ewangelia z pomysłem” to nowa seria skierowana do dzieci, która ma im pomóc w lepszym przeżywaniu wiary w trudnym czasie pandemii, kiedy zmuszeni jesteśmy do zachowywania dystansu, a często uczestnictwa we Mszy św. poprzez transmisję.

Jak zaciekawić najmłodszych słowem Bożym i pomóc im w jego zrozumieniu? 

Z tym wyzwaniem postanowili zmierzyć się Paulina Szostak-Machnica, autorka ilustracji Ewangelii publikowanych m.in. na stronie Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitarnej w Krakowie, współprowadząca scholę przy parafii św. Barbary w Libiążu, prywatnie żona i mama oraz ks. Mateusz Wójcik, katecheta i wikariusz Uniwersyteckiej Kolegiaty św. Anny w Krakowie.

„Pomysł zrodził się już pół roku temu podczas lockdownu, kiedy opustoszały kościoły” – tłumaczy Paulina Szostak-Machnica. To właśnie wtedy w głowach inicjatorów projektu pojawiło się pytanie, jak umożliwić dzieciom bliższe poznanie niedzielnej Ewangelii, szczególnie, że większość homilii podczas dostępnych transmitowanych Mszy św. nie jest dedykowana najmłodszym. „Zależało nam na tym, aby «Ewangelia z pomysłem» stanowiła nie tylko środek poznania i w pewnym stopniu zrozumienia słowa Bożego z najbliższej niedzieli, ale przede wszystkim była przygotowaniem do przeżycia niedzielnej Eucharystii” – podkreśla współinicjatorka serii.

Ewangelia w czterech częściach

Każdy odcinek „Ewangelii z pomysłem” będzie składał się z czterech części: słowa Bożego, rozważania prowadzonego przez ks. Mateusza, warsztatów, prowadzonych przez panią Paulinę oraz szczególnego zadania. „Warsztaty i zadania w formie pracy plastycznej mają pomóc w zobrazowaniu przesłania rozważanej Ewangelii. Z doświadczenia wiem, że dzieci lepiej zapamiętują temat, jeśli przepracują go w sposób plastyczny” – tłumaczy pani Szostak-Machnica.

Nowy początek i nowe wyzwanie

„Nowy rok to nowe postanowienia, nowe wyzwania oraz nowe pomysły” – podkreślają inicjatorzy projektu, który startuje już 26 listopada. „Zaczynamy w Adwencie wraz z początkiem nowego roku liturgicznego i mamy nadzieję, że Duch Święty obdarzy nas siłą i wytrwałością do tworzenia tego dzieła na każdą niedzielę roku” – mówi Paulina Szostak-Machnica. „Mamy też już sygnały, że katecheci chcą zapraszać swoich uczniów, proponując im ten sposób poznania i zrozumienia Pisma Świętego” – dodaje.

Odcinki publikowane będą co tydzień, w każdy czwartek o godz. 15.00 na kanale YouTube „Ewangelia z pomysłem”.

Źródło: diecezja.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama