Jak zorganizować Orszak Trzech Króli w dobie koronawirusa?

Zamiast tradycyjnego Orszaku Trzech Króli na ulicach miast 6 stycznia można zorganizować miniorszak w formie kolędowania w kościele, najlepiej z udziałem przebranych mędrców i przejściem do szopki – zachęcają koordynatorzy. Do zainteresowanych parafii wyślą pakiet materiałów.

Ze względu na pandemię Covid-9 Orszaki Trzech Króli, organizowane od 11 lat w uroczystość Objawienia Pańskiego (Epifanii) na ulicach miast, będą musiały przyjąć nieco inną formę. Wystarczy zorganizować w kościele kolędowanie po dowolnej Mszy świętej 6 stycznia. „Zależy nam na tym, aby nie tworzyć jednego dużego wydarzenia, lecz wiele małych” – podkreślają inicjatorzy z Fundacji Orszak Trzech Króli. 

Wśród propozycji – oprócz miniorszaku – są także inne: Spacer Orszakowy w gronie rodziny, Orszak Kolęd – Święty Wieczór – nawiązujący do tradycji spotkań kolędowych w wieczór poprzedzający święto Trzech Króli oraz Orszakowy Challenge Kolędowy, który polegałby na nagraniu kolęd lub pastorałek i nominowaniu kolejnych rodzin, parafii, wspólnot, szkół czy innych grup do wspólnego śpiewania. Filmiki należy umieścić w mediach społecznościowych z hasztagiem #KoledujmyRazem. „W czasie Covid 19 wspólny śpiew będzie dla nas nadzieją na nowe życie, którego narodziny właśnie świętujemy” – zachęcają pomysłodawcy.

Hasłem tegorocznego orszaku są słowa z jednej z Pieśni Jana Kochanowskiego: „Panu dzięki oddawajmy” (Pieśń XIII, Księgi Wtóre). Papież Franciszek zachęca nas w swoim nauczaniu do czerpania z dorobku kulturowego przeszłych pokoleń, do sięgania po mądrość i bogactwo myśli naszych przodków. Orszak 2021 nazywamy więc orszakiem literackim i cieszymy się, że w strofach polskich poetów mogliśmy odnaleźć fragmenty, z których możemy korzystać w jasełkowych scenach.

Słowa hasła: „Panu dzięki oddawajmy” nawiązują również do naszej wdzięczności za to, że dokładnie 10 lat temu, w 2011 roku, dzień 6 stycznia stał się znów dniem wolnym od pracy. Cieszymy się, że możemy w pełni świętować Uroczystość Objawienia Pańskiego i przypominamy, że Bogu należy się wdzięczność za wszystko, co od Niego otrzymujemy: życie, wiarę, rodzinę, Ojczyznę, a także za trudności, z którymi przychodzi nam się zmierzyć.

Do inicjatyw zaplanowanych przez Fundację Orszak Trzech Króli na uroczystość Objawienia Pańskiego, takich jak miniorszak, Orszak Kolędowy, Spacer Orszakowy i Orszakowy Challenge Kolędowy dołącza, przygotowany wraz z Fundacją Misericors pod adresem www.getmercy.org/orszak, serwis mapujący lokalizacje głównych przedsięwzięć przygotowywanych na 5 i 6 stycznia 2021 r.

Serwis www.getmercy.org, której nowym elementem jest mapa Orszaków Trzech Króli 2021, wystartował 5 października 2020 r. Rozwijany od niedawna projekt, obecnie w wersji beta, to w zamyślę Fundacji Misericors chrześcijańska, międzynarodowa platforma społecznościową, umożliwiająca w nowy sposób głoszenie Miłosierdzia oraz promocję Dobra i empatii w Sieci, z planowanymi komponentami technologii rozszerzonej rzeczywistości AR oraz streamingu online.

Źródło: mp, orszak.org / Warszawa

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao