Jasna Góra: jeden z najstarszych odpustów

Na Jasnej Górze wczorajsze święto Narodzenia NMP to jeden z najstarszych odpustów. Wspomina się pierwszą papieską koronację Cudownego Obrazu z 1717 r. a także rocznicę oddania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi z 1946, której dokonał Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Augusta Hlonda.

Na 8 września tradycyjnie przybywa też pielgrzymka piesza.

Jak zauważył o. Wojciech Dec, podprzeor Jasnej Góry odpust bardzo mocno wiąże Polaków ze Stolicą Apostolską:
„Przypominam, że to pierwsza koronacja poza Rzymem i to święto bardzo nas z tym wydarzeniem wiąże, z tego też powodu przez całe wieki przychodzili tutaj pielgrzymi, pamiętając też o tym, aby w swojej modlitwie duchowo łączyć się ze Stolicą Apostolską, od początku, od papieża Klemensa, za czasów którego obraz ten został ukoronowany, poprzez wszystkich pasterzy Kościoła, następców św. Piotra”.

Podczas Mszy odpustowej z udziałem Kapituły Archikatedralnej abp Wacław Depo podkreślił, że w Maryi dostrzegamy świat odnowiony miłością i nawiązał do ostatnich, kolejnych już profanacji obrazu Jasnogórskiej Maryi. „Dzisiejszy świat zdaje się robić wszystko, aby powrócić do pierwszego upadku oddalenia się od Boga. Dlatego nie dziwimy się tym prowokacjom, które występują na naszych ulicach oraz wobec najświętszych miejsc i wizerunków łącznie z tym, w który teraz się wpatrujemy”.

Po raz 224. na Narodzenie dotarła Piesza Pielgrzymka Jaworznicka. W tym roku reprezentowało ją zaledwie kilkanaście osób.
„Ze względu na to, że jest pandemia oficjalnej pielgrzymki niestety nie było, ale niektórym rwało się serce i musieliśmy spakować plecak i iść swoją drogą, tym samym szlakiem co wszyscy pielgrzymi zawsze chodzą, łatamy dziurę historyczną, żeby nie było tej luki”.

Do pieszych pielgrzymów dołączyli duchowni i wspólnie świętowali urodziny Matki Bożej.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama