Jasna Góra: uroczystości ku czci św. Pawła Pustelnika

Na Jasnej Górze odbyły się uroczystości ku czci św. Pawła Pustelnika. To patriarcha zakonu paulinów oraz patron dzieci i matek oczekujących potomstwa. W XIII w. został obrany duchowym ojcem pustelników zgromadzonych na Węgrzech w pierwszym klasztorze.

Paweł Pustelnik choć fizycznie odszedł ze świata na pustynię to jednak wciąż żył sprawami współczesnych, przede wszystkim modląc się za nich. Założycielem i organizatorem wspólnotowego życia paulinów jest natomiast bł. Euzebiusz, który rozmiłowany w Pawłowym „byciu sam na sam z Bogiem” połączył kontemplację z działalnością apostolską. Pustelnicy prowadząc życie wspólnotowe nie tylko szerzą kult Matki Bożej, ale ich charyzmatem jest też umiłowanie krzyża i modlitwa liturgiczna.

Przełożony generalny zakonu, o. Arnold Chrapkowski podkreśla, że choć wśród ponad 500 paulinów dominują Polacy, to jednak w ostatnich latach widać znaczne umiędzynarodowienie wspólnoty. „Dziękujemy Bogu za powołania w różnych częściach świata, jest to ogromne ubogacenie i pod względem kulturowym, i językowym, ubogacenie pod względem także eklezjalnym, bo uczymy się innych Kościołów lokalnych, z których nasi ojcowie i bracia pochodzą” – mówi o. Chrapkowski.

Ten rok dla zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika jest wyjątkowy, bo mija 750 lat od śmierci założyciela. Paulini wracać będą do swych początków i upowszechniać dziedzictwo i styl życia, który jest też propozycją dla ludzi świeckich.

Źródło: Vatican News

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao