Ks. Kot rozważa Pasję z Janem S. Bachem

Każdy, kto lubi muzykę klasyczną, na pewno znajdzie coś dla siebie w rekolekcjach wielkopostnych pt. „Biblia z Bachem”. Prowadzi je ks. Bartłomiej Kot - duszpasterz akademicki i absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Motywem przewodnim wydarzenia jest interpretacja „Pasji wg św. Mateusza” Jana Sebastiana Bacha. - Dzieło to na poziomie tekstowym stanowi dokładny cytat z 26. i 27. rozdziału Ewangelii św. Mateusza z Niedzieli Palmowej. W homilii ciężko odnieść się do tak długiego tekstu, stąd pomysł, by przez kilka dni pochylić się nad nim w kontekście dzieła muzycznego, które się do niego odnosi - wyjaśnia pomysłodawca cyklu.

Ks. Kot dodaje, że z odbiorcami dzieli się własnymi doświadczeniami i przeżyciami oraz zaprasza ich do tego, by Mękę Pańską rozważyć w tak mocno poruszający sposób. - Muzyka podnosi na duchu i to jest na pewno niezwykle potrzebne w trudnej sytuacji pandemii, która nas dotyka. Bacha cenię osobiście i sądzę, że to kompozytor, która najlepiej znajduje muzyczne formy wyrazu dla sensu słów. To nie są po prostu ładne melodie, ale przeżywanie tekstu za pomocą dźwięków - tłumaczy duchowny.

Zaznacza, że w dziele fragmenty ewangeliczne są poprzeplatane ariami, które przedstawiają dodatkowe modlitwy, będące reakcjami duszy na słowa Pisma Świętego oraz chorałami protestanckimi, stanowiącymi odpowiedź wspólnoty na przeżywanie cierpień Chrystusa. - Staram się przybliżyć wrażliwość Bacha, a nie być muzykologiem - jego sposoby na opisanie Ewangelii i to, jak ona go inspiruje. Ten cykl jest jakby rozmową z Bachem, który jest chrześcijaninem - dopowiada ks. Kot.

Kolejne odcinki cyklu „Biblia z Bachem” są zamieszczane codziennie o godz. 20:00 na facebookowym profilu Duszpasterstwa Akademickiego „Maciejówka”. Kolejne części są dostępne również na kanale księdza na YouTube. Te muzyczne rekolekcje wielkopostne potrwają do Wielkiego Piątku.

luk / Wrocław

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao