Polska szykuje się na koronawirusa

Trwa nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, o które prosił Prezydent Andrzej Duda. Rozpoczęły się także prace nad specjalną ustawą na wypadek wystąpienia koronawirusa w Polsce.

Koronawirus - COVID-19 rozprzestrzenia się w Europie. Niedawno wykryto go u pacjenta w Berlinie. Został on odizolowany. Służby sprawdzają także innych potencjalnych zarażonych, którzy mieli kontakt z chorym.

Natomiast w Polsce min. Łukasz Szumowski prosi, aby nie wywoływać paniki koronawirusem. Po konsultacjach z ekspertami stwierdza, że jest kwestią kilkunastu dni, gdy wirus pojawi się w Polsce: "Eksperci mówią, że nie ma możliwości ograniczenia rozprzestrzeniania się tego typu wirusa o takiej zakaźności i musimy być przygotowani, na ile to możliwe."

Na dzisiejszym posiedzeniu sejmowym mówił także, że szpitale zostały zaopatrzone i są przygotowane na przyjęcie ewentualnych chorych. Laboratoria również są w stanie przeprowadzać ponad 1000 testów na dobę.

Obecnie w Polsce hospitalizowanych jest ponad 120 osób z podobnymi do koronawirusa objawami, jednak u żadnej go nie wykryto. Wirus objawia się podobnie jak grypa. Według, podobno, zawyżonych danych 15-20% ludzi znosi go ciężko. 2-3 % umiera na skutek choroby. Koronawirus wywoływać może ciężkie zapalenie płuc - to ono jest odpowiedzialne za zgony.

Niemniej Ministerstwo Zdrowia przestrzega, aby dbać o higienę i unikać kontaktu z osobami z objawami grypowymi, a także zwiększać swoją odporność.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byliśmy w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowaliśmy u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to powinniśmy bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Nie wolno jednak podróżować transportem publicznym. Należy zadzwonić po karetkę pogotowia.

Poniżej krótki film Ministerstwa Zdrowia streszczający zasady ochrony przed wirusem:

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao