Wolność jest w nas! Świadectwa solidarności dostępne w sieci

Zrealizowany został projekt „Wolność jest w nas - świadectwa solidarności”. W ramach projektu na stronie www.wolnoscjestwnas.pl opublikowano unikalne nagrania, m.in. rozmów z Anną Walentynowicz czy Marianną Popiełuszko.

Na stronie www.wolnoscjestwnas.pl w ramach projektu „Wolność jest w nas - świadectwa solidarności” opublikowane zostały po raz pierwszy unikalne rejestracje dokumentalne zawierające między innymi krótkie relacje z wizyty w domu u Anny Walentynowicz, ze spotkania z Marianną Popiełuszko, mamą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, fragmenty rozmów ze słynnymi polskimi misjonarkami i misjonarzami oraz wiele innych opowieści i wspomnień.

W materiałach odsłonięte są kulisy niektórych wydarzeń, o których mówiło się swego czasu w całym kraju. Przywoływane przez naszych bohaterów sceny były też inspiracją do filmów. Jak podkreślają autorzy projektu, „dochodzenie do wewnętrznej wolności wymaga odwagi i wysiłku. Tymczasem wiele osób wybiera łatwiejszą drogę i przyjmuje za swoje poglądy cudze, ale skojarzone z wizerunkiem, z którym pragną się utożsamiać. Stąd tak często ludzie głosują za czymś czego nie znają, albo protestują przeciwko czemuś, czego nie rozumieją. W ten sposób rezygnują ze swojej wolności i stają się narzędziami w cudzych rękach”.

Na stronie www.wolnoscjestwnas.pl przedstawione zostały rozmowy nagrane przed laty z ludźmi, którzy realizowali swoją wolność w rozmaitych wymiarach. „Są to głosy świadków, którzy ponosili w życiu wysokie koszty za obronę tego, w co wierzą, dlatego potrafili rozmawiać szczerze i opowiadali także o sprawach trudnych. Doświadczali prób, które pozwoliły im poznać samych siebie i być sobą, przełamywać bariery, żyć pełnią, a niekiedy zdobyć wolność wewnętrzną, o jakiej inni są w stanie tylko marzyć” – piszą autorzy projektu. Prezentowane wywiady nie mają formy oficjalnych wypowiedzi, ale raczej roboczych rozmów, czasem wizyt w miejscu pracy lub w domu. Autorami projektu są Julia Świercz Wieczyńska i Rafał Wieczyński. Projekt „Wolność jest w nas - świadectwa solidarności” został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

wolnoscjestwnas.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama