Co psalmista wiedzieć powinien...? 5 ważnych wskazówek!

Tak, jak lektor powinien mieć świadomość, że czyta na chwałę Boga i dla pożytku publicznego, tak i psalmista powinien wiedzieć, że śpiewa na chwałę Pana, starając się jak najlepiej wykonać psalm także dla pożytku wiernych zgromadzonych w kościele. Co znaczy „jak najlepiej”?

Pisaliśmy już o tym, co lektor powinien wiedzieć, aby dobrze i wyraźnie czytać Słowo Boże, umieszczając cenne porady dr. Dominika Chwolika. A co powinien wiedzieć psalmista, aby dobrze zaśpiewać psalm responsoryjny? Prezentujemy 5 wskazówek, które mogą być przydatne przy śpiewaniu.

1. Psalmista powinien pamiętać, że śpiewając psalm responsoryjny z ambony medytuje Słowo Boże. Musi dobrze przekazać to, o czym śpiewa tak, aby wierni w kościele mogli włączyć się we wspólną medytację. To Słowo Pana skierowane do ludu.

2. Tak, jak lektor musi pamiętać o przerwach „na raz” przy przecinkach oraz „na dwa” przy kropkach, tak psalmista powinien pamiętać o prawidłowym braniu oddechu.

3. Trzeba mieć świadomość przy śpiewaniu psalmu responsoryjnego, że piękne śpiewanie nie oznacza tutaj wchodzenia w rolę aktora jak w operze. Psalm powinien być wykonany godnie, na odpowiednim, muzycznym poziomie, a nie „byle jak”, jednak trzeba uważać, aby nie popaść i w drugą skrajność – to nie popis.

4. Warto, aby psalmista korzystał z lekcji emisji głosu. Dobrze jest pracować nad oddychaniem przeponą podczas śpiewu i nad wyraźną dykcją. Oddychanie przeponą mniej męczy śpiewającego, jak i takie wykonanie jest milsze dla ucha odbiorcy.

5. Trzeba dobrać melodię, którą będą mogli powtórzyć wierni zgromadzeni w kościele. Jeśli nie mamy pewności, czy melodia jest znana, dobrze, aby psalmista przećwiczyć ją z wiernymi chwilę przed rozpoczęciem Eucharystii.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama