Dzieci zmarłe przed narodzeniem mają prawo do godnego pochówku!

25 marca przypada Dzień Świętości Życia. W wielu miastach Polski jest to czas, w którym z należytą godnością dokonuje się pochówków zbiorowych Dzieci Utraconych – zmarłych w łonie mamy, poronionych lub martwo urodzonych.

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży trwającej krócej niż 22 tygodnie. Od 23 tygodnia ciąży mówimy o porodzie przedwczesnym. Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli w Polsce w latach 2017-2019, każdego roku ok. 1700 kobiet urodziło martwe dziecko, a u ok. 40 tys. kobiet ciąża zakończyła się poronieniem. Szacuje się, że około 10-15 proc. wszystkich ciąż kończy się poronieniem.

Zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie dzieci zmarłe przed narodzeniem (niezależnie od długości trwania ciąży) mają prawo do godnego pochówku. Jeżeli rodzina lub inne podmioty uprawnione nie podejmą się organizacji pogrzebu, obowiązek ten spoczywa na gminie.

25 marca przypada Dzień Świętości Życia. W wielu miastach Polski jest to czas, w którym z należytą godnością dokonuje się pochówków zbiorowych Dzieci Utraconych – zmarłych w łonie mamy, poronionych lub martwo urodzonych. Pierwszy zbiorowy pochówek Dzieci Utraconych w Szczecinie odbył się 26 marca 2018 r. 

19 marca 2021 r. na Cmentarzu Zachodnim w Szczecinie po raz siódmy odbył się pogrzeb Dzieci Utraconych. Uroczystością pogrzebowym przewodniczył ks. Przemysław Pokorski, który zwrócił się do Rodziców słowami: „Minie rok, minie dziesięć lat i to wspomnienie tego pochówku będzie w Was trwało, ale macie podnieść głowę do góry i żyć dalej dla tych, którzy są wokół Was. Pielęgnujcie w Waszym sercu pamięć o tych dzieciach, rozmawiajcie z Nimi. (…) Macie żyć z tą świadomością, że tam u Boga jest Wasze dzieciątko, módlcie się również za tych, którzy dzieci stracili i za tych, którzy dzieci jeszcze stracą”.

Do zebranych rodziców swoje słowo skierowała Agnieszka Wodzyńska – pracownik Fundacji Donum Vitae, która 5 lat temu również doświadczyła w 21 tygodniu ciąży poronienia i śmierci swojej córeczki Basi: „To co jest piękne, to to że ta pustka, która powstaje po stracie, zostaje napełniona  obecnością naszych dzieci, obecnością duchową, doświadczenia tego, że moje macierzyństwo czy ojcostwo się nie skończyło, ono trwa dalej. Pustka ta napełnia się również wiarą i nadzieją w to, że pewnego dnia, gdy przyjdzie nasza godzina rozstania z tym światem to spotkamy nasze Dzieci Utracone, które wyjdą nam na spotkanie u progu wieczności”.

Fundacja Donum Vitae została powołana do życia, aby przywracać nadzieję. Jednym z obszarów działań Fundacji jest pomoc rodzicom, którzy doświadczyli utraty dziecka nienarodzonego oraz na krótko po urodzeniu.  We współpracy z poszczególnymi gminami na terenie, których znajdują się szpitale z oddziałami ginekologiczno-położniczymi, tworzy kolejne miejsca pochówków Dzieci Utraconych i współorganizuje pochówki zbiorowe na terenie diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Pomoc realizowana przez Fundację obejmuje bardzo konkretne i niezwykle ważne obszary: organizowanie miejsc pochówków Dzieci Utraconych, informowanie rodziców po stracie o ich prawach oraz wspieranie w kwestiach formalnych, zapewnienie wsparcie medycznego i psychologicznego.

Fundacja prowadzi Telefon Zaufania: 504 646 015 - w poniedziałki i środy w godzinach od 20 do 22 można porozmawiać z ks. Tomkiem - duszpasterzem rodziców po stracie; 530 994 699 – pod tym nr na rodziców Agata – mama po stracie, terapeuta. Od 25 marca rodzice będą mogli korzystać z nr alarmowego: 889 871 805, pod którym udzielana będzie im pomoc w sprawach trudnych i nagłych.

źródło: Fundacja Donum Vitae

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama