Europejskie Forum Przyszłości (EFP) – nowa impreza na mapie wydarzeń gospodarczych w Polsce łączy siły z Forum Ekonomicznym, najstarszą i najbardziej prestiżową debatą w kraju, nazywaną „polskim Davos”.
List intencyjny w tej sprawie podpisali dzisiaj na Stadionie Śląskim Łukasz Oprawski, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju (ŚFR), organizator EFP i Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.– Forum Ekonomiczne otworzy, a Europejskie Forum Przyszłości zamknie sezon jesiennych wydarzeń gospodarczych w Polsce południowej – zauważa Łukasz Oprawski, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju, organizator Europejskiego Forum Przyszłości. W piątek, 20 sierpnia prezes ŚFR podpisał list intencyjny, którego mocą Europejskie Forum Przyszłości zaplanowane w dniach 6-8 października na Stadionie Śląskim łączy siły z Forum Ekonomicznym, które z kolei odbędzie się w Karpaczu już za niespełna trzy tygodnie – w dniach od 7 do 9 września. W ramach współpracy, wydarzenia, które odbędą się na Górnym i Dolnym Śląsku będą się wzajemnie promować i wspierać merytorycznie. Potencjał EFP w dobie transformacji Śląska. W imieniu Forum Ekonomicznego umowę podpisał Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej „polskiego Davos”, który zwraca uwagę na potencjał EFP: – Inicjatywy o charakterze ponadregionalnym, właśnie takie jak Europejskie Forum Przyszłości, mogą stać się narzędziem nie tylko jak dotychczas skutecznej promocji regionu, ale również dzięki współpracy z uznanymi akceleratorami startupów jak Plug and Play hubem innowacji. Dlatego też Forum Ekonomiczne, które jest platformą do dyskusji i wymiany poglądów chętnie angażuje się w tego typu inicjatywy. Przyszłość naszej gospodarki jest coraz mocniej powiązana z sektorem kreatywnym. Szczególnie w kontekście rozpoczynającej się transformacji Śląska takie inicjatywy jak EFP mają zwiększoną szansę powodzenia – podkreśla Zygmunt Berdychowski.
Kolejny krok w umacnianiu marki regionu W marcu województwo śląskie otrzymało prestiżową nagrodę Europejski Region Przedsiębiorczości za najlepszą strategię w zakresie wsparcia gospodarki i przedsiębiorstw w trudnym okresie walki z pandemią. – Śląskie znalazło się w elitarnym europejskim gronie. W trudnym czasie walki z pandemią potrafiliśmy, we współpracy z Komisją Europejską i administracją rządową, przygotować największy w Polsce regionalny program pomocy gospodarce o wartości 1,4 miliarda złotych. To pozwoliło przetrwać wielu firmom trudny czas i zachować miejsca pracy. Ale to już jest za nami. Dziś musimy myśleć o rozwoju i przyszłości, zrobić kolejny krok w umacnianiu marki i znaczenia naszego regionu. Europejskie Forum Przyszłości to wydarzenie nowe, ale na starcie staje się znaczące, zaś podpisanie listu intencyjnego z Forum Ekonomicznym, które jest corocznym międzynarodowym spotkaniem przedstawicieli kręgów gospodarczych i politycznych regionu Europy Środkowo-Wschodniej, nadaje mu prestiżu. Forum, które odbędzie się na Stadionie Śląskim jest tym samym wpisane w kalendarz kluczowych dla regionu wydarzeń gospodarczych. Dzieje się to w ważnym momencie, gdy zrywamy ze stereotypem Województwa Śląskiego utożsamianego wyłącznie z przemysłem ciężkim. Program „Zielone Śląskie 2030” – dla przypomnienia – jednogłośnie przyjęty przez Sejmik województwa w październiku ubiegłego roku – jest wachlarzem zupełnie nowych wyzwań. Podczas Europejskiego Forum Przyszłości będzie toczyć się wokół tych zagadnień zapewne niejedna dyskusja. Śląsk stanie się także miejscem rozmów o przyszłości Europy – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. Europejskie Forum Przyszłości to przestrzeń do merytorycznej dyskusji z udziałem ekspertów reprezentujących świat gospodarki, biznesu i nauki.– To zupełnie nowa formuła, stanowiąca platformę do wymiany doświadczeń. Czas nie jest przypadkowy. Województwo Śląskie rozpoczyna bowiem proces transformacji. W ciągu niespełna już dekady mamy stać się regionem przyjaznym środowisku, stawiającym na nowoczesne technologie. Decyzje dotyczące stopniowego odchodzenia przemysłu wydobywczego powodują, że stoimy przed koniecznością redefinicji gospodarki regionu. Chcemy wsłuchać się szczególnie w głos młodych, bo w dużej mierze to właśnie od nich zależy, jak w niedalekiej przyszłości będzie wyglądało nasze województwo. Kluczem będzie edukacja wytyczająca nowe kierunki rozwoju – komentuje Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa śląskiego. Już we wrześniu rejestracja na EFP. Goście mogą się już rejestrować do udziału w Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Natomiast rejestracja na Europejskie Forum Przyszłości ruszy już na początku września na stronie www.efp-silesia.pl.
Tymczasem, organizatorzy wydarzenia do 10 września zbierają zgłoszenia do konkursu dla startupów, który organizują razem z akceleratorem Plug and Play. Łączna pula nagród to 150 tys. zł.