Ignorancja historyczna to obelga dla wszystkich ofiar niemieckiej okupacji

IPN wydał oświadczenie w związku z wypowiedzią kongresmena Steve’a Cohena, w której przypisał Polsce odpowiedzialność za obozy koncentracyjne. „Ignorancja historyczna, względnie zła wola takich ludzi, jest zakłamywaniem zbrodni Adolfa Hitlera, obelgą dla wszystkich ofiar niemieckiej okupacji” – napisano.

Steve Cohen, kongresmen Partii Demokratycznej ze stanu Tennessee, odnosząc się do słów Marjorie Taylor Greene, która porównała obowiązek noszenia maseczek na terenie budynków Izby Reprezentantów do oznaczania Żydów Gwiazdą Dawida podczas wojny i do Holokaustu, powiedział:

„Smutny to widok, gdy członkowie Kongresu schodzą do takiego poziomu, smutne, że nie rozumieją historii, nie rozumieją Holokaustu. Nie chodzi tylko o nazistowskie Niemcy, była też Polska, gdzie znajdowały się niektóre spośród tych najcięższych, najgorszych obozów koncentracyjnych jak Auschwitz i Birkenau”.

W związku z tą wypowiedzią IPN wydał oświadczenie. Podkreślił, że Polska w czasie była pod niemiecką okupacją i nie współpracowała z Niemcami.

„Polska była pierwszym krajem, który zbrojnie przeciwstawił się Rzeszy Niemieckiej Hitlera. Państwo Polskie i Wojsko Polskie przez całą wojnę walczyły przeciw Niemcom w obozie aliantów. W latach 1939–1945 terytorium Polski w całości było pod okupacją totalitarnych wrogów. Na polskiej ziemi niemiecki okupant – wbrew Polskiemu Państwu i wbrew zasadom prawa międzynarodowego – zbudował sieć niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów śmierci”.

W oświadczeniu zaznaczono, że Polacy byli jedną z głównych grup ofiar niemieckich zbrodni.

„Ofiarami zbrodniczej polityki okupanta niemieckiego były między innymi miliony polskich obywateli: miliony polskich Żydów i miliony Polaków. Niemiecki KL Auschwitz i KL Birkenau były miejscem wymordowania olbrzymiej liczby polskich i europejskich Żydów. Największą po Żydach grupą ofiar uśmierconych przez Niemców w KL Auschwitz i KL Birkenau byli Polacy”.

„Ignorancja historyczna, względnie zła wola takich ludzi jak kongresmen Steve Cohen, jest zakłamywaniem zbrodni Adolfa Hitlera, obelgą dla wszystkich ofiar niemieckiej okupacji – w tym żydowskich i polskich” – pisze IPN.

Źródło: ipn.gov.pl, PAP

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao