Kontrowersje wokół projektu wystroju katedry Notre Dame

Chodzi m.in. o wymianę XIX-wiecznych, ocalałych z pożaru witraży w kaplicach wokół nawy głównej. Ich autorem jest architekt Eugène Viollet-le-Duc. Miałyby one zostać zastąpione nowocześniejszymi i bardziej kolorowymi dekoracjami z fragmentami Pisma Świętego.

O propozycjach, przedstawionych przez diecezję paryską, napisał francuski dziennik „Le Figaro”. Inna opisana przez gazetę zmiana zakładałaby zamontowanie w katedrze podświetlanych ławek. Według francuskiego dziennika sprawiałoby to wrażenie „lotniska, a nawet parkingu”.

W odpowiedzi na publikację, sprawę skomentowała archidiecezja paryska. W komunikacie zaznaczono, że różne propozycje nowego wystroju mają jedynie na celu „towarzyszenie wszystkim odwiedzającym, wierzącym lub nie” na drodze do odkrycia tego, co w katedrze najważniejsze, czyli do „celebracji tajemnicy chrześcijaństwa”.

W rozmowie z redakcją National Catholic Register, Karine Dalle, odpowiadająca w diecezji paryskiej za komunikację, podkreślała, że „nadmierna reakcja części mediów” doprowadziła do błędnej interpretacji projektu i sprowadzenia dyskusji do konfliktu między tradycją a sztuką współczesną.

„Chodzi o coś więcej i nie ulega wątpliwości, że arcybiskup nigdy nie miał zamiaru zamieniać katedry w lotnisko czy lub parking” – zapewniała.

Rzeczniczka diecezji podkreśliła, że ​​przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji wiele szczegółów wymaga omówienia i zatwierdzenia przez organy państwowe. Negatywną opinię o propozycji wymiany witraży wyraziła już francuska minister kultury Roselyne Bachelot. Powołała się na 

Kartę Wenecką, międzynarodową konwencję, określającą zasady konserwacji i restauracji zabytków architektury. „[Ten projekt] jest dla mnie niedopuszczalny i sprzeczny z umowami, które podpisaliśmy” – powiedziała w wywiadzie minister.

Tymczasem, jak informuje NCR, komitet, który powołał abp Michel Aupetit, dopracowuje szczegóły projektu. Ma on zostać przedstawiony w pierwszym trymestrze 2021 roku. 

Toczące się dyskusje nie wstrzymują prac w katedrze. 24 listopada zdjęto rusztowanie, otaczające iglicę świątyni, zniszczoną podczas pożaru. Zdemontowane do renowacji zostały także katedralne organy.

Pożar w paryskiej katedrze wybuchł 15 kwietnia 2019 roku. Doszczętnie spłonął dach świątyni, zawaleniu uległa m.in. słynna iglica. Niemal od razu rozpoczęły się dyskusje, dotyczące wyglądu i losów katedry po odbudowie. Pod koniec maja 2019 r. francuski Senat zdecydował, że ma ona zostać odbudowana w kształcie sprzed pożaru. W maju ubiegłego roku informowaliśmy natomiast, że pojawił się pomysł przekształcenia świątyni w muzeum.

Źródło: National Catholic Register

„Francja: atak na katedrę Notre Dame – miałaby stać się muzeum”

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao