Stoimy przed faktem znacznego wzrostu zachorowań – powiedział w poniedziałek prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19. Jak dodał, optymistyczny scenariusz przebiegu trzeciej fali zakłada ok. 20 tys. zakażeń, a pesymistyczny 50-60 proc. więcej.
W rozmowie w TVN24 prof. Horban powiedział, że „stoimy przed faktem znacznego wzrostu zachorowań”. Podkreślił przy tym, że trzecia fala zakażeń powinna przejść trochę łagodniej. Jego zdaniem, optymistyczny scenariusz zakłada, że będzie około 20 tys. zakażeń. Z kolei – jak powiedział – wersja pesymistyczna przewiduje 50-60 proc. więcej zachorowań.
Wskazał przy tym, że należy przygotować na wzrost dobowych zakażeń do 40 tys. „Nawet jeżeli nie mam racji, to jednostki ochrony zdrowia muszą być przygotowane na taką falę” – dodał.
Horban podkreślił, że wzrost zakażeń zależy od zachowania społeczeństwa. „Jeżeli nadal będziemy uważali, że nie ma problemu, że możemy sobie lekceważyć zalecenia medyczne, to może być tych zakażeń dużo więcej” – zaznaczył.
Pytany, kiedy nastąpi szczyt trzeciej fali zakażeń, odparł, że z reguły taka fala trwa około dwóch miesięcy. „Dzisiaj zaczynamy, jesteśmy na fali wznoszącej” – wskazał.
Prof. Horban był też pytany, czy widzi sens szczepień nauczycieli akademickich. „Rada Medyczna, nie tylko ja, stoimy na stanowisku, że należy szczepić ludzi starszych. To są ludzie, korzy umierają, jeśli zachorują na COVID-19. Śmiertelność 20 proc. jest śmiertelnością olbrzymią” – powiedział.
Dopytywany wskazał, że system szczepień wróci do podstaw, czyli szczepienia osób starszych oraz wąskiej grupy młodszych. „Ja uważam, że w tym momencie należy przerwać szczepienia nauczycieli zdecydowanie. Możemy do tych sczepień wrócić za miesiąc czy za dwa, jeżeli będziemy mieli nową szczepionkę” – dodał.
W niedzielę resort zdrowia poinformował, że badania laboratoryjne potwierdziły 10 099 nowych zakażeń koronawirusem. To o ponad 2 tys. chorych mniej niż w sobotę, ale o ponad 3 tys. więcej niż tydzień temu. Zmarło 114 osób.
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.