Od 4 maja rząd poluzowuje niektóre antyepidemiczne obostrzenia sanitarne. Dotyczy to m.in. kościołów, gdzie zwiększona została liczba osób uczestniczących w liturgii z 1 osoby na 20 m kw. do 1 osoby na 15 m kw. Inne poluzowania dotyczą głównie nauki w szkole, branży handlowej i imprez okolicznościowych.
Poluzowanie zasad m.in. w świątyniach nie oznacza zniesienia obowiązku noszenia maseczek. Rząd planuje, że pozwoli na to od 15 maja, ale tylko na świeżym powietrzu. W pomieszczeniach zamkniętych, tak jak obecnie, obowiązek ten pozostanie bez zmian aż do odwołania.
„W miarę możliwości zalecamy oczywiście noszenie maseczki, szczególnie w kościele, czyli w pomieszczeniu wewnętrznym, a prawdopodobnie w najbliższym czasie będziemy chcieli, jeśli jest konieczność jakiejś zmiany, dopracować szczegółowe zasady. Zajmie się tym sanepid i Główny Inspektor Sanitarny” – mówił 28 kwietnia minister zdrowia Adam Niedzielski.
We wtorek otwarto ponadto galerie handlowe i wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblarskie, ale będzie tam od dziś obowiązywał limit 1 osoby na 15 metrów kw. Z kolei 8 maja wznowią działalność hotele (z 50 proc. obłożenia), a 15 maja restauracje i kawiarnie, choć na razie tylko w ogródkach na świeżym powietrzu.
Także od dziś do pełnej nauki stacjonarnej wracają uczniowie klas 1-3, a kolei od 15 maja zostanie wprowadzona nauka hybrydowa w klasach 4-8 szkół podstawowych oraz 1-4 ponadpodstawowych.
W optymistycznym wariancie przezwyciężania epidemii w najbliższych tygodnia rząd planuje, aby wszyscy uczniowie wrócili do szkół jeszcze w maju.
15 maja przywrócona zostanie możliwość organizowana imprez okolicznościowych, takich jak wesela czy przyjęcia pierwszokomunijne, ale tylko na świeżym powietrzu, w limicie 25 osób i w ścisłym reżimie sanitarnym (zachowanie dystansu, limit osób na stolik).
Od 29 maja zostanie wprowadzona możliwość organizowania takich przyjęć wewnątrz, ale w limicie 50 osób i w ścisłym reżimie sanitarnym. Mają też zostać otwarte m.in. kina i teatry (przy 50 proc. obłożeniu) oraz kryte obiekty sportowe, takie jak baseny (50 proc.) i siłownie (1 osoby na 15m2).
lk / Warszawa