Rząd luzuje ograniczenia związane z pandemią COVID-19. Od wtorku można organizować liczniejsze zgromadzenia. Natomiast kibice z Wielkiej Brytanii, którzy przyjadą na finał Ligi Europy z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa, zostaną zwolnieni z kwarantanny.
We wtorek weszły w życie nowe przepisy dotyczące ograniczeń w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wprowadza je rozporządzenie Rady Ministrów z 10 maja, które jest nowelizacją rozporządzenia z 6 maja tego roku.
Pozwala ono na organizowanie i uczestnictwo w liczniejszych niż do tej pory manifestacjach. Obecnie zakazuje ono organizowania i uczestnictwa w zgromadzeniach (organizowanych na postawie zawiadomienia) więcej niż 25 osobom. Dotąd mogło w nich uczestniczyć zaledwie 5 ludzi.
Od 29 maja na podstawie przepisów nowego rozporządzenia w manifestacjach, protestach oraz innego rodzaju zgromadzeniach (organizowanych na postawie zawiadomienia) będzie mogło brać nie więcej niż 50 osób. Utrzymana została odległość 100 metrów pomiędzy zgromadzeniami.
Rozporządzenie z 10 maja zwalnia z konieczności odbycia kwarantanny brytyjskich kibiców, którzy przyjadą 26 maja do Gdańska na finał Ligi Europy, aby oglądać mecz Manchester United i hiszpańskiego Villarreal CF. Jest jeden warunek – muszą mieć negatywny wynik testu na COVID-19 wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem polskiej granicy.
Nowe przepisy znoszą pięćdziesięcioprocentowy limit udostępnionych pokoi w przypadku zakwaterowania żołnierzy i pracowników cywilnych wojska.
Dotyczą one również obiektów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury dla aplikantów aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej, w tym aplikacji prowadzonych w formie aplikacji uzupełniającej, oraz innych osób zaangażowanych w wykonywanie zadań dotyczących działalności Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Ograniczenia w hotelarstwie – poza wyjątkami – obowiązują na mocy rozporządzenia z 6 maja do 5 czerwca. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.