Rząd sprowadza moralnie wątpliwą szczepionkę? Johnson & Johnson budzi zastrzeżenia

Zdaniem biskupów USA zatwierdzenie do użytku szczepionki Johnson & Johnson rodzi sprzeciw moralny. Została opracowana, przetestowana i wyprodukowana przy pomocy linii komórkowych nienarodzonych dzieci. Tymczasem minister Niedzielski zapowiada sprowadzenie ok. 4,5 mln dawek do Polski.

Przypomnijmy, że o szczepionce firmy Johnson & Johnson zrobiło się głośno w USA na początku marca. Wówczas amerykańscy biskupi wyrazili zdanie, że zatwierdzenie do użytku w Stanach Zjednoczonych szczepionki firmy Johnson & Johnson rodzi moralny sprzeciw. Preparaty firm Pfizer i Moderna wzbudzały obawy, ponieważ do ich testowania użyto linii komórkowych pochodzących z aborcji. Jednak, aż do tej pory, medyczni giganci nie posunęli się do ich wykorzystania w procesie produkcji. Zrobiła to firma Johnson & Johnson. Ta najnowsza szczepionka została opracowana, przetestowana i wyprodukowana przy pomocy linii komórkowych nienarodzonych dzieci.

Kongregacja Nauki Wiary orzekła, że „gdy nie są dostępne etycznie nienaganne szczepionki na COVID-19 (...), moralnie dopuszczalne jest przyjęcie preparatu, w którego procesie badawczym i produkcyjnym wykorzystano linie komórkowe pochodzące z aborcji”. Oznacza to, że, jeśli jest taka możliwość, to spośród kontrowersyjnych szczepionek należy wybrać tę, która ma najmniejszy związek z przemysłem aborcyjnym. Stąd biskupi USA polecają preparaty firmy Pfizer lub Moderna zamiast tych wyprodukowanych przez Johnson & Johnson. Zaznaczają, że aborcja jest również pandemią, która powoduje światowe cierpienie i której należy się przeciwstawiać. „Powinniśmy nalegać, aby firmy farmaceutyczne zaprzestały używania linii komórkowych pochodzących z aborcji” – napisali amerykańscy biskupi.

Tymczasem minister zdrowia Adam Niedzielski napisał na Twitterze, że rząd RP zakłada, iż ok. 4,5 mln dawek szczepionki na koronawirusa firmy Johnson & Johnson dotrze do Polski w drugim kwartale. To będzie czwarta po preparatach koncernów Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca szczepionka, którą mają być szczepieni Polacy.

źródło: Twitter.com/ Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama